מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

יוהנס (הנס) לנגמנטל (Langmantl)

נולד ב- 10 במאי 1903 במינכן, נפטר ב- 17 בפברואר 1956 בגרונשטאט.

יוהנס היה נוצרי קתולי, נשוי להנרייטה לייק ולשניים הייתה ילדה בשם רות. המשפחה חיה בעיירה בשם גרונשטאט, גרמניה.

יוהנס עבד כטוחן ולאחר מכן כפועל בנגריה בבעלות יהודית. הוא לא השתייך לאף מפלגה, אבל עוד לפני עלייתו של היטלר לשלטון כבר לקח חלק בפעילות אנטי-נאצית. לחבריו נהג לומר כי "מי שבוחר בהיטלר- בוחר במלחמה!"

בנובמבר 1933, כמעט שנה לאחר עלייתו של היטלר לשלטון, קיבל יוהנס מכתב מסניף המפלגה הנאצית במקום מגוריו. במכתב הואשם יוהנס שהוא "מפיץ עלבונות כנגד מנהיגנו אדולף היטלר". הוא אף נדרש לדווח על אנשים אחרים שמתבטאים כנגד המפלגה. אנשי המפלגה הנאצית גם ידעו שיוהנס מוכר בציבור כאדם טוב, ולכן ניסו לגייסו למפלגה, אך הוא סרב בנחרצות.

מכיוון שלא הקשיב לאזהרות המפלגה, המשיך לעבוד בנגריה אצל בעל בית יהודי והמשיך לבטא את התנגדותו לנאצים בכל הזדמנות, נעצר יוהנס והוכנס ל"מעצר מגן מונע" ב- 2 בספטמבר 1935. על פי צו המעצר הוא נהג לערוך קניות דווקא בחנויות של יהודים. למזלו, אשתו הנרייטה הצליחה לשכנע את הגורמים האחראים שישחררו אותו לביתו. גם לאחר שחרורו סירב להצטרף לסניף המפלגה הנאצית, ומאותו שלב היה נתון למעקב הגסטאפו.

שנה וארבעה חודשים לאחר פרוץ המלחמה, גויס יוהנס לצבא הגרמני.

לאחר גיוסו נשאל אם יש לו בקשות מיוחדות. הוא ענה שלא, פרט לכך שהוא מפחד מסוסים, ולכן מבקש לא לשרת ביחידת פרשים (רוכבים על סוסים). בתגובה הוכנס ליחידה דווקא ליחידה כזו. החל מרגע גיוסו, ולמרות שלחם גם בחזית מול הצבא הסובייטי, לא קיבל יוהנס אפילו יום חופש אחד במשך 4 שנים! כאשר פנתה אשתו כדי לברר מדוע אינו מקבל חופשות כמו כל יתר החיילים, נאמר לה שהסיבה היא חוסר נאמנות פוליטית.

רק לאחר שביתו נפגע בהפצצה בינואר 1945, קיבל יוהנס שלושה שבועות חופשה. משם חזר ישירות לחזית הלחימה. בדרכו חזרה לחזית קיבל פקודה להחרים כבשה מאזרח רוסי, אבל לא ביצע את הפקודה מפני שאותו אזרח התחנן והסביר שללא החלב של הכבשה ירעבו ילדיו למוות. יוהנס הועמד למשפט ועלול היה להיות מוצא להורג, אך למזלו המשפט הופסק בעקבות התבוסה של גרמניה.

כמה חודשים לאחר המלחמה חזר יוהנס לביתו מהשבי הרוסי. הוא נפטר בפתאומיות בשנת 1956.

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial