מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

A.211 - עדות חוה טובין

ארכיון מורשת, A.211

עדות חוה טובין

העדות נגבתה על ידי אברהם ורד

תיעוד "מורשת"

אני חוה טובין לפני זה אוה רבי נולדתי באמסטרדם הולנד ב-10 במרץ 1922. בפרוץ מלחמת העולם השנייה ב-1 בספטמבר 1939 הייתי יחד עם משפחתי בעיר הארלם שבהולנד.

בנעורי כלומר לפני המלחמה וכשנה בזמן המלחמה השתייכתי לארגון נוער שנקרא בר"ת A.J.C (ארבייטער יוגנט צענטער) "המרכז לנוער עובד". כאמור הייתי יחד עם משפחתי בהארלם גם בזמן פרוץ המלחמה בהולנד. עברתי כעבור שנה לבדי ל-HEEMSTEDE על יד הארלם. והמשכתי משם כעבור שבועיים לHILCHAUA גם פה לא הייתי יותר מ-4 חודשים. מכאן המשכתי עוד לתקופות מסוימות במקומות כמו DANHAAQ, HEEHSHEIDE ו-HALTHOZN. בגמר המלחמה בשנת 1945 חזרתי למשפחתי לHAASTEM . כאן נשארתי עד שנת 1946 הצטרפתי לתנועת "החלוץ הולנד" ובמסגרת זו עליתי ארצה באותה שנה. בדרכי ארצה עברתי את בלגיה וצרפת ומכאן באוניה "בריה" עליתי. עם אותה קבוצה הצטרפתי כגרעין בקיבוץ הזורע. בגמר הכשרתי באתי יחד עם הקבוצה כהשלמה לקיבוץ יקום. בשנת 1947 עברתי יחידה לקיבוץ "בוני הנגב" שהיה באותו זמן במגרש הקיבוצים בחדרה.

עליתי יחד עם קיבוץ בוני הנגב להתיישבות על אדמת סיברין וכיום אני נמצאת יחד עם בעלי ושלושת ילדי בקיבוץ זה הנושא את השם רמות מנשה. שימשתי בתפקידים כמו חברה בועדת חברים, קומונרית, מטפלת ילדים וכו'.

יש לי עד היום קשר אדוק עם מיטיבי מתקופת המלחמה מר ומרת HINLOPEN NANINGA –HEEMSTADE SPAAZNELAANII. הם היו בזמן המלחמה חברים בארגון לוחם הולנדי. הם במסירות נפש טיפלו בי וסדרו את כל הנחוץ בשבילי כמו תעודת מזויפות, שיכון ואוכל. הם נוצרים פרוטוסטנטים וכבר כמה פעמים בקרו אצלי בבית ותמיד יצאו מלאי התלהבות על צורת חיינו. אני יכולה להגיד אליהם בלי כל היסוס שהם מחסידי אומות העולם. אין אני יודעת אם יש ברשותם איזה שהם תעודות וצילומים או חפצים מזמן המלחמה.

והריני באה על החתום

חוה טובין,

רמות מנשה

7.2.1962

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial