מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

חדשות מורשת, ינואר 2019

חדשות מורשת, ינואר 2019 (הגדל)

חדשות מורשת

ינואר 2019

 

חברים יקרים,

אנו שמחים להגיש לכם חלק מפעילות מורשת בשנה שחלפה.

כפי שתוכלו לקרוא, שנה זאת התאפיינה בהרחבה של הנגשת חומרי הארכיון לקהל הרחב וחשיפה של חומרים מחקריים הנמצאים בארכיון הייחודי שלנו.

ההוצאה לאור פעלה בנחישות להביא לידי גמר מספר ספרים השופכים אור ומעמיקים את הידע אודות תקופת השואה.

צוות החינוך פעל במרץ בהרחבה של הפעילות הערכית לבני נוער ומבוגרים.

השנה, העמקנו בצורה משמעותית את ההדרכות בשפה הערבית, הכשרנו צוותי הדרכה וארחנו קבוצות שעסקו בלימוד ההיסטורי, הרחבת הידע והתמודדות עם דילמות ושאלות.

פריצת דרך חדשה באה לידי ביטוי בתקנות משרד החינוך במכוני השואה. לראשונה, זה שנים רבות, תהנה מורשת מתקציבים אשר יחזקו את הפעילות החינוכית ויאפשרו לנו פיתוח נוסף של חומרי הדרכה אשר יגוונו את שיטות הלימוד.

זה המקום להודות לאנשי מטה פולין, ולעמיתנו במכוני השואה על הובלת המהלך.

צוות מורשת, על אגפיה השונים, ממשיך ללא לאות במשימות, בעשייה ופעילות להעמקת השיח הערכי ולפעילות מחקר לארכיון.

 

 

מאיה ואן אק-ארגוב,

מנהלת מורשת

 

 

אירועים וימי עיון במורשת

יום הזיכרון הבין-לאומי לשואה לשנת 2018

כמדי שנה בסוף ינואר, מורשת ערכה כנס ליום הזיכרון הבין-לאומי לשואה. השנה נושא הכנס היה אושוויץ-"אימפריה" של דה-הומניזציה: אוכלוסיות נרדפות במכלול רשת מחנות אושוויץ.  בשני מושבים מלאים, פרשו המרצים אינפורמציה מרתקת על קבוצות מגוונות שהיו קורבנות במחנה אושוויץ: עדי יהווה, הומוסקסואלים וא-סוציאליים, יהודים וכמובן בין תיעוד לזיכרון כיצד הפך אושוויץ לסמל. על אף הגשמים והקור ששרר בחוץ, האולם היה מלא עד אפס מקום. את הכנס סיכמה הרצאה על אודות סוגיות חינוכיות קונקרטיות הקשורות לאוכלוסיות נרדפות שהעבירה מנכ"לית מורשת מאיה ואן-אק ארגוב. ניתן לצפות באתר שלנו בהרצאות המרתקות של הכנס.

 

כנס מורשת, 25.3.2018

כנס מורשת התקיים השנה ב-25.3.2018 בשיתוף ספריית וינר ומרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו מאוניברסיטת ת"א. הנושא המרכזי של הכנס היה, 'תרומתם של ניצולי השואה לחברה הישראלית' לרגל שנה ה-70 להקמתה של מדינת ישראל. הכנס עסק בנדבכים שונים ומגוונים של תרומתם של ניצולי השואה לחברה הישראלית - ההתיישבות העובדת, תרבות ואמונה, צה"ל וגופי הביטחון ומחקר והנצחה. בכנס הרצו מרצים שונים מדיסציפלינות מגוונות בתחומי מדעי הרוח - פרופ' אבנר הולצמן מהחוג לספרות באוניברסיטת ת"א, פרופ' דליה עופר מהמכון ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית, פרופ' דינה פורת מאוניברסיטת ת"א ויד ושם, הרב ישראל גולדווסר ממוסד "גנזך קידוש השם" ורבים נוספים. הכנס סוכם בהצלחה רבה והיה גדוש בקהל רב לאורך כולו.

 

 

באגף החינוך של מורשת

כמדי שנה, גם בשנת 2018 ביקרו במורשת תלמידים וסטודנטים בגילאים מגוונים. מעבר לפעילות השוטפת של הכנות לפולין וימי עיון, התאפיינה שנה זו בגידול מרשים במיוחד בקבוצות של תלמידים מהחברה הערבית. עשרות קבוצות מבתי הספר של משרד הכלכלה הגיעו אלינו לתהליך של שלושה מפגשים בנושא גזענות ושואה, ונוסף לכך נערך גם סמינר הכנה לפולין לתלמידים מרהט. את הקבוצות מדריכים שותפינו מתנועת אג'יאל לאחר שעברו ימי הכשרה בנושא. שיתוף הפעולה, שהתחיל בשנה שעברה, הוגדר כמוצלח וממשיך גם השנה. אנחנו צופים ששנת 2019 תמשיך מגמה זו, ומספר התלמידים והמדריכים רק יצמח. 

 

ערכה שנייה למורים בחברה הערבית

הסתיימה העבודה על הערכה השנייה ללימוד נושא השואה לבגרות בבתי הספר התיכוניים של החברה הערבית. הערכה כוללת ספר עזר למורה עם עשרות הצעות לשיעורים מגוונים מתודית בנושאים שונים, קטעי סרטים, תמונות, ציורים ופעילויות שונות. מפמ"ר ההיסטוריה ביקר במורשת והתרשם מהערכה, ואנו תקווה שהכוונה שהוא הביע- בהטמעת הערכה ביותר מאלף בתי ספר, אכן תתממש.

 

קורס "השיח בין הקולנוע להיסטוריה"

שני קורסים המשלבים בין סרטים עלילתיים לבין הרצאות היסטוריות התקיימו בשנה"ל תשע"ח, וקורס נוסף נפתח באוקטובר השנה. זהו הקורס השישי שפתחנו בנושא זה, ואנחנו רואים מגמת גדילה קבועה בכמות המשתתפים. המרצה בקורס היא היסטוריונית מורשת, בתיה דביר, ולפי כמות המחמאות וההתלהבות, אין לנו ספק שצפויים עוד קורסים רבים בהמשך.    

 

פיתוח קשרים בין-לאומיים

היבט חשוב בפעילות החינוכית הוא פיתוח שיתופי הפעולה עם גורמים שונים בתחומנו ובתחומים משיקים. כך למשל, ביולי ביקרו במורשת קבוצה של פולנים שהגיעו דרך שיתוף פעולה בין מוזיאון פולין והמכון הפולני בישראל. הם התרשמו מהמקום והביעו נכונות לקדם קשרים בין מורשת למוזיאון פולין. שיתופי פעולה ראשונים כבר התקיימו עם מוזיאון גליציה בקרקוב.

בראשית ספטמבר השתתפנו במשלחת משותפת עם גבעת חביבה שעסקה בשיח מומחים בנושא חילופי משלחות ישראל-גרמניה-פולין. גם במקרה זה, נראה שניתן לקדם שיתופי פעולה רבים ומגוונים.

כחלק ממיצובה של מורשת כגורם משמעותי במרחב החינוכי, התארחה במורשת ליום עיון קבוצה מטעם הרשות לחילופי נוער (ConAct). מפגש זה היה המשך לשני מפגשים קודמים שהתקיימו בשנה שעברה, ונראה שהקשרים רק מתהדקים, ואנחנו כמובן שמחים על כך.

 

 

תערוכה חדשה במורשת: עיתונות המחתרת

תערוכה חדשה העוסקת בעיתונות המחתרתית בגטו ורשה בין השנים 1943-1940 הוקמה במורשת. התערוכה מתחקה אחר הוצאת העיתונות המחתרתית של חמש תנועות הנוער הגדולות בגטו ורשה בשנים הללו ואחר האישים המרכזיים שעסקו בעיתונות. התערוכה מותאמת הן לבני-נוער והן למבוגרים ויכולה להעשיר גם מדריכי מסעות לפולין ומורים מלווים. בתערוכה יחשפו המבקרים למפעל העיתונות יוצא הדופן שיצא לאור בגטו ורשה על המשמעות הרבה שלו לחברי תנועות הנוער בפרט וליושבי הגטו בכלל.

 

 

השתלמות מחנכות ומחנכים מלווים/מלוות לפולין, קיץ 2018

ביוני השנה התקיימה במורשת השתלמות מחנכות ומחנכים מלווים/מלוות לפולין. ההשתלמות הורכבה מארבעה ימי למידה ונעשתה בשיתוף פעולה עם מנהל חברה ונוער מחוז חיפה. ההשתלמות מעניקה למשתתפים ולמשתתפות הכרות וידע בסיסי עם העולם היהודי במזרח אירופה אז והיום,  פרקים מרכזיים בתקופת השואה, תכנים ארגוניים רגשיים וחברתיים, וסדנאות אשר משמשות את המורים המלווים בכל אחד משלבי התהליך. גבורה, גורל או בחירה, קבלת החלטות והתמודדות עם דילמות, את כל אלה פגשנו במהלך ההשתלמות. 

 

הדרכות בפולין

השנה יצאה לדרך שותפות בין מרכז הסמינרים "פסיפס" של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר לבין מורשת, והוקמה חברת מסעות לפולין בבתי ספר בשם "לחפש בן אדם". המסע שלנו מעמיד במרכזו את רוח האדם, שוויון ערך האדם והאמונה באדם וביכולתו לבחור בטוב. בתהליך ההכנה ובמסע אנו לומדים על תופעות חברתיות ואירועים היסטוריים, דרך לימוד על האדם, התרבות, החברה והלאום, ותוך בחינת רוח האדם ובחירותיו. עם הקמת המערך חודש גם תהליך ההכנה של המסעות ונתבו תכנים והדרכות חדשים למסעות עצמם. מבין המסעות שכבר הוצאנו היו תיכון "גוונים" במועצה אזורית מנשה, תיכון "עודד" בקדימה צורן ותיכון עירוני ט' בת"א. צפויים לנו עוד מסעות בהמשך השנה: עם התיכון החקלאי בפרדס חנה ועם תיכון רבין בכפר-סבא.

 

"חברים למסע" – השתלמות ייחודית של מנהלי יחידות קידום נוער. המשתתפים בהשתלמות יצאו למסע בעקבות הזהות החברתית הייחודית והמשותפת תוך ביקור באתרים העוסקים בנרטיבים השונים ודיאלוג עמוק על זהות אישית, חברתית, קהילתית ודמוקרטית.

 

בנוסף הובלנו מסעות מבוגרים לפולין. הסיורים באתרים ההיסטוריים לוו בשאלות ערכיות ודילמות העוסקות באדם, בחברה ובמדינה.

 

סמינר קיץ במרכז אנה פרנק בברלין

מרכז אנה פרנק בברלין, שהינו שלוחה של בית אנה פרנק באמסטרדם, הוא מרכז חינוכי הפועל במרכז ברלין ועובד עם מגוון רחב של אוכלוסיות בנושא הנחלת זיכרון השואה. המרכז מתמקד בשאלות חינוכיות עכשוויות העולות מתוך סיפורה של אנה פרנק ורדיפת היהודים. הוא עוסק בין השאר בהגירה, פליטות, בגילויי אנטישמיות, ובמאבק בגזענות ושנאת זרים. השנה נערך סמינר קיץ למשתתפים ברחבי העולם אשר הגיעו מ-14 מדינות ועיקרו ציון "80 שנה לליל הבדולח ול-1938".

 

יום עיון למדריכי ומדריכות פולין על הנושא: בנדין

בעקבות פרסום הספר "אליכם אני כותבת" היומנים של חייקה קלינגר בעריכת אביהו רונן. ערכנו במורשת יום עיון בנושא "אליכם אני כותבת"-בנדין העיר והאנשים". יומניה של חייקה קלינגר, אשר נמצאים בארכיון מורשת, הם אחת התעודות המקיפות הראשונות שהגיעו אל מחוץ לפולין הכבושה עוד במהלך המלחמה. הרשומות במחברות היומנים קורעות לקורא צוהר להכרת הפעילות של תנועות הנוער בתקופת השואה, ומוסרות מידע רב חשיבות ועדויות נדירות על התפתחות הארגון היהודי הלוחם בבנדין ובוורשה, על דמותו של מרדכי אנילביץ', על מערכת היחסים בין ארגוני המחתרת ליודנרט ועל תגובת הציבור היהודי להשמדה. במחברות גם נמסר מידע ראשוני על הלחימה בגטאות ואופייה המיוחד. יום העיון היה מורכב מהרצאות מרתקות, הסברים מתודיים על סיור והדרכה בבנדין וסדנא חינוכית. קהל המדריכות והמדריכים ואף מתעניינים נוספים היו מרותקים לאורך כל היום.

 

 

חדש בהוצאה לאור

"ממשפחת יערי לא נשאר איש" מביא את סיפורה של תנועת "השומר הצעיר" פולין בימי השואה, ומתמקד בגורלה של חבורת צעירים מחניכי התנועה ומדריכיה, מימי פלישת הצבא הגרמני לפולין, דרך תקופת "ריכוז וילנה", עד לשיבתה של החבורה לפולין הכבושה והפיכתה להנהגת התנועה. במשך תקופה ארוכה עסקה החבורה בחיבור מחדש של קני התנועה שנותרו מבודדים בגטאות ובגיבוש דרכם הרעיונית והחינוכית, במצב שאיש לא הכינם אליו.

 

 

 

"המדריך למסייר בביאליסטוק, פלוצק, טורון ופוזנן" מאת בתיה דביר ואלכס דנציג יראה אור בתחילת שנת 2018 ובכך הצטרף לחמשת המדריכים למסייר באזוריה ועריה של פולין שיצאו בהוצאת מורשת. הספר נכתב על ידי בתיה דביר ואלכס דנציג, אשר שניהם מומחים בהיסטוריה הפולנית וההיסטוריה היהודית בפולין בכלל ובהיסטוריה היהודית בפרט. מדריך זה מקיף שטח נרחב בפולין ונותן ביטוי להטרוגניות האתנית והדתית  המאפיינת את פולין לאורך מאות שנות קיומה: יערות העד, שמורות הטבע והחיות הייחודיות שבה מוזכרים גם הם במדריך. אך עיקרו עוסק בעיירות ובמקומות שהיום נותרו ריקים מיהודים ועד להשמדה חיו באזורים אלה מאות-אלפי יהודים. אנו ממליצים להשתמש במדריך זה כדי להגיע למקומות מיוחדים ומרתקים אשר אינם נמצאים על המסלול הקבוע של הסיורים לפולין.

 

 

אנו מודים לוועידת התביעות שהיו שותפינו הנאמנים

לפרויקט הוצאת המדריכים.

 

"נצרות ללא חסד" מאת גרסיאלה בן דרור הוא מחקר משווה בין שלוש מדינות לטינו-אמריקניות: ארגנטינה, ברזיל ואורוגואי, שהיו מחוץ למעגל השליטה של גרמניה הנאצית, אך היו תחת השפעתו של האפיפיור והכנסייה הקתולית לגבי היחס ליהודים. מתי נודע לכנסיות המקומיות על פשעי הנאצים וכיצד נהגו הכנסיות בכל ארץ וארץ לגבי היהודים. האם גילו כלפיהם חמלה וחסד או שפעלו ממניעים אנטישמיים מסורתיים. ד"ר בן דרור היא העורכת של כתב העת "ילקוט מורשת לחקר השואה והאנטישמיות".

 

 

"הם באו עד חומה" מאת אבא קובנר: ספר מיוחד זה מתפרסם בשנת ה-100 להולדתו של אבא קובנר.  בספר מופיע יומן שכתב אבא קובנר, השמור בארכיון מורשת, ועד היום לא פורסם. היומן שנכתב ביידיש תורגם לעברית ונוספו לו הסברים היסטוריים ומבוא על ידי פרופ' דינה פורת. הכרוז שקרא אבא קובנר בגטו וילנה ב-1 בינואר 1942 מופיע יחד עם הפואמה "אחותי קטנה" ומסה המפרשת את היומן, הכרוז והשיר על ידי מוקי צור.

הספר יצא לאור בשיתוף פעולה של יד יערי, יד ושם ומורשת.

 

 

***

בארכיון מורשת

שנת 2018 הייתה שנה של צמיחה בפעילות של ארכיון מורשת. אנו זוכים להתעניינות רבה בקרב חוקרים בכירים וסטודנטים מהארץ ומרחבי העולם, אשר פונים אלינו בבקשה לסייע להם במציאת חומרים יקרי ערך על השואה, הנמצאים אצלנו בארכיון. בנוסף קיבלנו חומרים חדשים ומרתקים לשמירה בארכיון, השתתפנו בכנסים בין-לאומיים העוסקים בשואה ובארכיונים של השואה והמשכנו במשימתנו להנחיל את הידע על השואה. חיזקנו קשרים עם גופים ומוסדות למען עבודה משותפת ויצירת שיתופי פעולה.

 

 

פרויקט סריקות בארכיון

בשל תמיכתה הנדיבה והמוערכת של ועידת התביעות המשכנו במורשת גם השנה את פרויקט הסריקות העצום של עשרות אלפי המסמכים שבידינו. סרקנו חומרים ייחודיים, אשר כעת נגישים לקהל הרחב – בישראל ובעולם – באתר האינטרנט שלנו. הנה מספר דוגמאות למסמכים החשובים שנסרקו:

ביוני 2018 השתתפה ד"ר דניאלה אוסצקי-שטרן, מנהלת ארכיון מורשת, בכנס בין-לאומי שהתקיים בבוקרשט, רומניה. הכנס התמקד בארכיונים של השואה והיא הציגה בו את ארכיון מורשת – כארכיון היסטורי מוביל העוסק בשואה. בארכיון מורשת קיימים מסמכים רבים העוסקים באזורי התפר של רומניה-אוקראינה-הונגריה-סלובקיה בתקופת השואה ודוגמאות מהמם הוצגו בכנס וזכו להתעניינות רבה.

ארכיון מורשת הוא מקום מפגש לחוקרים מובילים העוסקים בשואה ואף לבימאים שמפיקים סרטים דוקומנטריים על השואה.

כך למשל, בארכיון ביקרה ד"ר אווה ויאטר מאוניברסיטת לודז', שמצאה חומרים חשובים למחקרה על יהודי לודז' בשואה.

 

הסופר והקולנוען הגרמני-פולני אווה פון זלטמן ביקר בארכיון מורשת במטרה לאסוף חומרים לקראת סרט חדש שהוא עובד עליו, שיעסוק במשורר היהודי מקרקוב אשר נספה בשואה, מרדכי גבירטיג.

 

באוקטובר 2018 נסעה ד"ר אוסצקי-שטרן למוזיאון השואה בוושינגטון, שם יצרה קשרים חשובים לשיתופי פעולה עתידיים בין שני הגופים – מורשת והמוזיאון. לאחר מכן, היא ייצגה את ארכיון מורשת בכנס בין-לאומי שהתקיים במרכז ויזנטל לשואה בווינה, אוסטריה, שעסק בתפקיד ארכיוני השואה בעידן הדיגיטלי.

 

מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'  נוסדה בנובמבר 1961 על-ידי ניצולי שואה חברי השומר הצעיר, משרידי הלוחמים בגטאות ובפרטיזנים, ביניהם: יהודה באואר, ישראל גוטמן, שלום חולבסקי, אבא קובנר, חייקה גרוסמן, רוז'קה קורצ'ק ואחרים. מטרת המייסדים הייתה לתעד את השואה, ולהנחיל לדורות הבאים את זכרה תוך הבלטת ההתנגדות היהודית במלחמת העולם השנייה. מורשת שמה דגש מיוחד על תפקידן של תנועות הנוער ופעילותן בהתנגדות לנאצים.

באתר ניתן למצוא מידע רב על אודות השואה, אישים מרכזיים ופרשות מרכזיות, רעיונות לטקסים, מחקרים חדשים שפורסמו ועוד. אתם מוזמנים להיכנס לאתר בכתובת – www.moreshet.org בנוסף, חפשו אותנו בפייסבוק!

 

 

אנו מודים לוועידת התביעות

ולחבצלת, מוסדות תרבות וחינוך על הסיוע הרב למורשת.

אנו מודים לידידינו בפאלו-אלטו על התרומה החשובה למורשת.

 

מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ' גבעת חביבה 37850, דואר נע מנשה

דוא"ל: machon.moreshet@gmail.com / אתר: www.moreshet.org

מאיה ואן-אק ארגוב, מנכ"ל, טלפון: 04-6309204, דואר אלקטרוני: mayamoreshet@gmail.com

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial