מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ספר חדש - מכתבים מאורי

ספר חדש - מכתבים מאורי (הגדל)

 

מכתבים מאורי:

אורי הרמן (אנדרה), חבר המחתרת החלוצית של "השומר הצעיר" בבודפשט, הונגריה, נתפס בדירת מסתור ביולי 1944, ע"י המשטרה החשאית ההונגרית, יחד עם אשתו הצעירהת אנה, ונשלח לאושוויץ, שם נעלמו עקבותיו.

73 שנים מאוחר יותר, נאספו שרידי מכתביו הדהויים– ששלח לאהובתו, אנה, בין השנים 1942 – 1943– ואוגדו לספר. המכתבים נשלחו ממחנה מעצר לפעילים פוליטיים בהונגריה –בו היה כלוא כשנה עם כמה מחבריו, בעוון פעילות מחתרתית ציונית, עוד לפני פלישת הנאצים להונגריה.

26 מתוך מאות המכתבים ששרדו את הגטו, את ביזת הבית, את המלחמה ואת השנים הארוכות, ותורגמו לעברית. חלקם מפורסמים כאן לראשונה, יחד עם סיפור חייהם של אורי ואהובתו, תיאור התקופה, המשפחה, הקהילה וחיי התרבות שמילאו את חייו הקצרים אך מלאי המשמעות.

מכתביו של אורי, בחור צעיר המודע למציאות המשתנה בה הוא חי, מעניקים לנו נקודת מבט מרתקת על בני דור המשכילים הציונים, המהפכנים, באחת הקהילות היהודיות הגדולות במרכז אירופה, עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

 

על המחבר:

זיכרון השואה נכח בביתו של בועז הרמן , מחבר הספר ועורכו, מימי ילדותו. הוא שמע את הסיפורים על דודות אורי, שנרצח באושוויץ ועל סבו, יוסף, שנספה במטהאוזן, לאחר צעדת המוות. עם קריאת מכתביו של אורי, נחשף בועז לעולם תרבותי, ערכי, עשיר ועמוק, עולמם של חברי "השומר הצעיר" אשר התמודדו באותם ימים עם שאלות אידיאולוגיות מחד, וקיומיות מאידך.

אז גם נולדה בקרבו ההבנה שרצח הצעירים, בני דורו של אורי, על תקוותיהם, חלומותיהם ואהבותיהם, מסמל את הכחדתו של עולם שלם שהיה ואיננו עוד. בועז ראה עצמו כשליח שחובתו לא רק לספר,ו"להחיות" את דמותו של הדוד אורי, אלא גם כמי שמאיר באור אחרון, את עולמם העשיר של בני הדור שלא יכלו לממש את חלומותיהם ומאווייהם.

בועז הרמן, בן זקונים ליחיאל ורבקה, ניצולי שואה, נולד בקיבוץ רוחמה בשנת 1965. הוא גדל בנצרת עילית, היה פעיל בתנועת "הצופים" ועשה  את שירותי הצבאי כלוחם בצנחנים.

בראשית שנות התשעים, בתקופת גלי העלייה הגדולים מברית המועצות לשעבר, הצטרף לסוכנות היהודית ובמסגרתה מילא מגוון תפקידים בארץ ובחו"ל.

החל משנת 2010, הוא פעיל חברתי ומכהן בתפקיד מנכ"ל עמותת "בית מיחא"ת המסייעת לילדים חירשים וכבדי שמיעה.

נשוי ואב לשניים, בעל תואר ראשון בסוציולוגיה ומדע המדינה מאוניברסיטת חיפה ותואר שני ב"יהדות בת זמננו" מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

 

מחיר הספר: 50 ש"ח

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial