מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

מה לשואה ולספורט - מאמר דעה

מה לשואה ולספורט  - מאמר דעה (הגדל)

מה לשואה ולספורט  - מאמר דעה

מאת: מאיה ואן-אק ארגוב, מנכ"לית מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'

 

לאחרונה נראה כאילו זכר השואה הפך לטרנד הכי חם בשוק. מנהיגי עולם, חברי כנסת ישראל ועכשיו גם שחקני כדורסל, ממשיכים בהתמדה להוזיל את הזיכרון הלאומי שלנו. הם משתמשים בזה כדי לנגח את אלו ששייכים ל"קבוצה היריבה". המקרה האחרון קרה ביום ראשון השבוע בדרבי החגיגי של תל אביב.

 

קללות וספורט הולכים תמיד ביחד וזה כנראה טבעו של עולם. אך כשאוהדי קבוצה אחת מקללים את היריבה ומאחלים לה גורל דומה לאותם שישה מיליון אנשים שנרצחו באכזריות על ידי הנאצים, כאן אולי המקום לעצור ולחשוב פעמיים.

 

באנגליה אוהדי ווסטהאם קראו לעבר אוהדי טוטנהאם בקריאות אנטישמיות ושרו בקולי קולות "אדולף היטלר הוא בא אליכם", הם גם הוסיפו לזה את צליל הגז ה"חינני"... באיטליה אוהדי לאציו רדפו בסוף המשחק אחרי אוהדי טוטנהאם תוך כדי שהם קוראים לעברם: "יודן טוטנהאם".

 

כשזה קורה "שם" אנחנו מיד נעמדים על הרגליים האחוריות ומאשימים את העולם כולו באנטישמיות נגדנו. אבל כשזה קורה אצלנו, במגרשים הביתיים שלנו, 70 שנים אחרי, המילים כאילו לא מספיקות לתאר את התחושות.

 

אוהדי הפועל תל אביב הואשמו פעמים רבות בגין קריאותיהם המבזות כגון "שתהיה שואה למכבי". במשחק האחרון של הקבוצה נתלה שלט בגנותו של גיא פניני, קפטן מכבי תל אביב, ובו נכתב "פניני לגז". חברי ההנהלה של מכבי והפועל תל אביב קראו לאוהדים לנקוט באיפוק ולהימנע מקריאות המזכירות את זכר השואה. העובדה שחברי ההנהלות צריכים לבקש מהאוהדים לא להשתמש באזכורים הללו לשווא, היא מטרידה ביותר. מדוע האוהדים לא מבינים זאת לבדם?

 

בעוד הנהלות הקבוצות מנסות להרגיע את האוהדים ולגרום להם לנהוג באיפוק דווקא אז, נתפס פניני בעדשות המצלמה כשהוא מקלל את שחקן הפועל תל אביב יהונתן שולדבראנד וקורא לו "נאצי" פעם אחר פעם במהלך המשחק.

 

פניני עשה טעות קשה מאד בהתבטאויותיו ובעקבות כך הנהלת מכבי החליטה, בצדק רב, לשלול ממנו את סרט הקפטן ולחייב אותו לשלם קנס על סך 100,000 שקלים שייתרמו לארגון וולנטרי. אולי הדבר הנכון לעשותו הוא לתרום את אותם כספי קנס לאחת העמותות או הגופים העוסקים בהנצחת השואה.  

 

העונש הכבד מבורך וכך גם התנצלותו הכנה (אם כי בעייתית) של פניני. אך הבעיה היא שהמעשה של פניני הוא אינו מנת חלקו בלבד, אלא טמון בכל אחד מאיתנו. ילדי ונוער הדור השלישי והרביעי לשואה צריכים לדעת להבחין בין סערת רגשות ספורטיבית (או לא), לבין דברים שפשוט לא אומרים אותם. אני פונה אל אוהדי הספורט בישראל ולכל האנשים באשר הם, אנא מכם - הפסיקו את השימוש המיותר בזכר השואה.

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial