מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ר - אישים באות ר'

רדמאכר פרנץ 

מנהל המחלקה היהודית בס"ד החל מאמצע 1940. 

 

רדר אריך 

מפקד חיל הים הגרמני (קריגסמרין- OKM). שרד את חילופי פברואר 1938. התפטר ב-30.1.1943 והוחלף ע"י קרל דניץ. במשפטי נירנברג נידון למאסר עולם, אך שוחרר כעבור מספר שנים עקב בריאות לקויה. 

 

רהם ארנסט 

סרן בצבא הגרמני שהיה אחראי על חימוש חלק מיחידות הצבא הגרמני בבוואריה במלחמת העולם הראשונה ולכן היה בעל קשרים מצוינים בצבא. התעניין בתנועות לאומניות ונמשך אליהן וב-1919 הצטרף לתנועה הנאצית. שימש החל מ-1930 כמפקד הס"א, אך חילוקי דעות רבים בינו לבין היטלר גרמו למאבק בין השניים. רהם רצה שהס"א יהפוך לצבא עצמאי בראשותו ובהמשך לצבא הרייך, שני דברים שהיטלר התנגד להם וראה בהם איום. בליל הסכינים הארוכות, ב-1934, נאסר רהם וניתנה לו האפשרות להתאבד, אך הוא לא התאבד ולכן חוסל.  

 

רוזנברג אלפרד 

נימנה בהתחלה עם תומכיו של היטלר והיה ממנהיגי המפלגה בתחילת דרכה ובפוטש ב-1923. לאחר הפוטש, מינה אותו היטלר ליו"ר המפלגה בזמן שהיטלר עצמו עמד למשפט, אך הוא חסר כריזמה ויכולות מנהיגות והודח במהרה ע"י אסר ושטרייכר. שימש כעורכו של ה"פלקישר ביאובכטר". אחרי שהיטלר השתחרר מהכלא, הוצא רוזנברג מהחוג הפנימי של מנהיגי המפלגה, אך עדיין נשאר אחד מהאידיאולוגים הבכירים שלה. 

 

רומל ארווין 

גנרל גרמני שאותו בחר היטלר כדי שיוביל את הצבא בצפון אפריקה, כדי שזו לא תיפול כולה בידי הבריטים. בעזרת טקטיקה מבריקה ומעשי הטעיה, הצליח רומל לבלום את הבריטים במחצית השנייה של שנת 1941 (לאחר מפלות איטלקיות רבות) וברוב שנת 1942. רומל הצליח להוביל את הצבא הגרמני עד אל עלמיין, שם נעצר ע"י הצבא הבריטי והחל לנחול תבוסות. רומל חלה וחזר לגרמניה ואחרי זמן מה נשלח לחזית הרוסית. הוא סבר שיש צורך בטקטיקה שונה מזו שמוביל היטלר, ויתכן שהיה קשור בקשר לרצוח את היטלר. בכל מקרה, כנראה שידע עליו, אך העדיף שהיטלר יעמוד לדין, כדי לא ליצור עוד סיפור של "סכין בגב האומה". הוא נפצע קשה בהפצצה בריטית ולאחר שהחלים והתגלתה מעורבותו בקשר, הציע לו היטלר להתאבד עם גלולת ציאניד, או שיוצא להורג ומשפחתו תירדף. הוא בחר להתאבד ב-14.10.1944 ונקבר בטקס צבאי מלא. 

 

רונדשטדט גרד פון 

קולונל גנרל, מפקד קבוצת הארמיות A, מפקדו של פון מנשטיין. 

 

רוסט ברנרד 

שר החינוך של הרייך מ-1934 ועד סוף המלחמה. התאבד ב8.5.1945  

 

ריבנטרופ יואכים פון 

משהצטרף למפלגה הנאצית (1932) החל להתבלט ומהר מאוד הפך ליועצו של היטלר לענייני חוץ וניהל החל מ-1934 את "לשכת ריבנטרופ", שהייתה מעין סוכנות אלטרנטיבית למשרד החוץ. ב-1936 נשלח למלא את תפקיד השגריר בלונדון ובפברואר 1938 חזר לגרמניה כדי להחליף את נויראת בתפקיד שר החוץ. מאותו רגע היה לאחד הנאצים הבכירים הניצים ביותר. ריבנטרופ לא נחשב לאחד הנאצים המבריקים או מאנשי החזון המרכזיים מבין הנאצים, למרות שתמיד שאף לראות עצמו ככזה. המעשה המפורסם ביותר שהיה מעורב בו היה חתימתו בשם גרמניה על הסכם "אי התקפה" עם בריה"מ, הסכם ריבנטרופ-מולוטוב ב-23.8.1939. מרגע שנפתחה המלחמה הפך תפקידו של ריבנטרופ למשמעותי הרבה פחות והוא נדחק מהשורה הראשונה של מקבלי ההחלטות. נתלה בנירנברג ב-16.10.1946.  

 

רייכנאו ולטר פון 

גנרל ששימש כראש הלשכה של בלומברג ובתפקידו זה היה בנקודות השפעה רבות. אהד את הנאצים כבר מהשלבים הראשונים של הרייך השלישי והיה מקורב להיטלר יחסית לאנשי הצבא. הוביל את רעיון השבועה האישית שעל כל חייל להישבע אמונים לפיהרר - היטלר, במטרה לחזק את הזיקה בין היטלר לצבא (ובניסיון כושל שזיקה זו תתחזק על חשבון הקשר בין היטלר למפלגה). לאחר פרישתו של בלומברג, ראה עצמו מועמד לרשת את מקומו, אך לא היה דמות מקובלת על הצבא- ונחסם. שימש כמפקד הצבא במינכן. לאחר שרונדשטדט הודח, מונה רייכנאו במקומו לפקד על קבוצת הארמיות דרום. היה המפקד העליון של ארמייה 6. מת משבץ בינואר 1942. 

 

 

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial