מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

מ - אישים באות מ'

מודל ולטר 

קולונל- גנרל בוורמאכט, שהיה קשוח וכישרוני. היטלר העריך אותו והאמין בו מאוד. נשלח ע"י היטלר למקומות בהם היטלר רצה קצין שיוכל לסמוך עליו. פיקד על ארמייה 9, בין השאר במבצע "מצודה" (שהיה קרב השריון הגדול בהיסטוריה). שימש כמפקד קבוצת הארמיות צפון ואחר כך החליף את מנשטיין כמפקד קבוצת הארמיות דרום. בהמשך מינה אותו היטלר גם לפקד על קבוצת הארמיות מרכז במקומו של בוש. אחרי שהחליט להדיח את קלוגה, הזעיק היטלר את יודל מהחזית המזרחית כדי שיחליף את קלוגה כמפקד החזית במערב. ב-21.4.1945 התאבד לאחר שהחליט בכל מקרה לא להיכנע. 

 

מייסנר אוטו 

מזכיר המדינה של הינדנבורג. גם אחרי עלייתו של היטלר המשיך בתפקידו ובהמשך שימש בתואר של "ראש לשכת הקנצלר", שהיה בעצם אותו תפקיד, אך הפך עם הזמן לתפקיד ייצוגי בעיקרו ומרוקן מתוכן. היה מהגורמים הבודדים שהמשיכו להיות קרובים להיטלר עד סוף המלחמה ממש.  

 

מילך ארהרד 

הממונה על החימוש בלופטוואפה. 

 

מילר היינריך 

מפקד הגסטאפו החל מ-1939. היה ממונה על החקירה של ניסיון הקשר של ה-20 ביולי ובכלל על ריגול ומודיעין נגד אנטי נאצים בתוך גרמניה ובמיוחד באבוור.  

 

מנשטיין אריך פון 

ראש המטה הכללי של קבוצת הארמיות A. לויטנט גנרל שהגה את התוכנית לתקוף את צרפת דרך הארדנים וכך להפתיע את הצרפתים, מה שהתבררה כתוכנית גאונית. בהמשך היה מעורב בחזית המערבית והמזרחית והיה אחד הגנרלים שהיו אחראים לייצוב החזית המזרחית לאחר הקרב בסטאלינגרד. הוא לא היה חבר המפלגה הנאצית, אך היה נאמן להיטלר וסירב לקחת חלק בקשר נגדו בטענה כי "גנרלים פרוסים אינם מורדים". עם זאת, הוא גם לא דיווח לאיש על הקשר הנרקם. מנשטיין פוטר מתפקידו ע"י היטלר ב-30.3.1944, לאחר שלא הסכים לקבל את גישתו של היטלר שאין לסגת כלל והחליט, בניגוד לגנרלים בכירים אחרים, להתעקש על עמדתו. בסוף המלחמה הוא נשפט בנירנברג ל 18 שנה, שהומתקו ל 12. הוא שוחרר אחרי שלוש וחצי שנים עקב בריאות לקויה. לאחר ששוחרר שימש כיועץ צבאי לממשל במערב גרמניה. 

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial