מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ד - אישים באות ד'

דאלרוס בירגר 

תעשיין שבדי, ידידו של הרמן גרינג. שימש כשליח של גרינג במגעים עם בריטניה. 

 

דארה ואלטר 

שר החקלאות הנאצי ופעיל מרכזי במפלגה הנאצית. 

 

דוסטרברג תאודור 

ממנהיגי ארגון "קסדות הפלדה". 

 

דיטריך אוטו 

הממונה על העתונות מטעם היטלר. שימש כאחד מפטרוני המפלגה עוד מימיה המוקדמים. 

 

דיטריך זפ 

אחרי מלחמת העולם הראשונה היה קשור לאגף השמאלי - לרפובליקת המועצות. בהמשך עבר לצד של היטלר והיה גנרל בוואפן ס"ס וראש יחידת המשמר האישית של היטלר. 

 

דילס רודולף 

המפקד הראשון של הגסטאפו בפרוסיה. 

 

דיטנר ארתור 

כבר בשלבים המוקדמים של הנאצים היה אחד התומכים רבי ההשפעה בהיטלר. סולק מהמפלגה ע"י היטלר בשנת 1928, משום שהפך את ההתעסקות בנאציזם לאקט דתי. הספיק לשמש כגאולייטר של תורינגיה.  

 

דניץ קרל 

החליף את האדמירל רדר כמפקד חיל הים בסוף ינואר 1943. היטלר העדיף אותו על פני רדר כי דניץ סבר שיש לבסס את המאבק בים על לוחמת צוללות (רדר העדיף כלי שייט רבים עיליים). היטלר העריך מאוד את דניץ ונתן לו אף למלא את מקומו בנאומים מדי פעם. דניץ היה נאמן מאוד להיטלר ותמך בו גם כאשר המלחמה הייתה לחלוטין אבודה. הוא לא יצא נגד היטלר ולא התווכח איתו. מצב זה חיזק את מעמדו והוא מונה ע"י היטלר להיות המפקד העליון של הרייך בצפון במקרה שהרייך יבותר לשניים במהלך המלחמה. בלילה שבין ה-28 ל-29 באפריל 1945, הכתיב היטלר למזכירתו את צוואתו הפוליטית ובה מינה את דניץ ל"נשיא הרייך" ומתוך כך לראש המדינה והכוחות המזוינים (אם כי הוא לא קיבל את התואר "פיהרר"). לאחר התאבדותו של היטלר, היה אחראי דניץ על המשא ומתן לכניעה מול בעלות הברית, הסכים לכניעה וניסה להעביר כוחות, כך שאם יפלו בשבי יהיה זה בשבי המערב. דניץ ניסה תחילה להציל משהו מן מהרייך הגרמני והאמין שכמו במלחמת העולם הראשונה, יצליח בכך, אבל הוא התבדה במהרה. לאחר המלחמה הוא נידון במשפטי נירנברג לעונש מאסר וריצה את כולו. 

 

דרכסלר אנטון 

מנהיג ומקים "מפלגת הפועלים הגרמנית", מפלגה לאומנית ופשיסטית. למפלגה זו הצטרף היטלר ב-1919 ובהמשך השתלט עליה והפכה למפלגה הנאצית. דרכסלר היה יו"ר סניף מינכן כשהוקמה המפלגה (זה היה הסניף היחיד) וב-1920 היה יו"ר המפלגה. יחד עם היטלר כתב את מצע המפלגה וניהל אותה, עד שוויתר להיטלר על תפקיד היו"ר. במשך תקופה קצרה הוא עדיין נחשב ל"פיהרר" של המפלגה יחד עם היטלר, אבל לאט לאט וגם בעקבות התנגדותו להרמן אסר - נאמנו של היטלר - הוא נדחק הצידה ע"י היטלר.  

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial