מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

על הנער משה פלינקר ועל יומנו

על הנער משה פלינקר ועל יומנו (הגדל)

יומן משה פלינקר ז"ל (תרפ"ז – תש"ד)

משה זאב בן אליעזר נח פלינקר, נולד בהאג ב-9 באוקטובר 1926. אביו היה יוצא פולין ועבד בהולנד. למשפחה היו שבעה ילדים. הנער משה למד יהדות. לשון הדיבור בבית הייתה הולנדית, אך משה ידע גם עברית ויידיש ולמד גם צרפתית, אנגלית, גרמנית, לטינית ויוונית.

אחרי פלישת הגרמנים בא משבר על הנער המוכשר הזה והוא הפך לאדם אחר. בן 16 היה בתקופת השואה. בשנת 1942 כשהחלו הגרמנים לאסור את יהודי הולנד אבי המשפחה הסתיר את עצמו ואת משפחתו. המשפחה הצליחה לעבור לבלגיה אך גם שם היו נרדפים. ללא ידיעת הוריו למד משה ערבית ממורה פרטי.

בערב פסח תש"ד, 7 באפריל 1944, בא לדירת המשפחה מלשין ידוע בלוויית אנשי גסטאפו. המשפחה הובלה לאושוויץ ושם נספה הנער משה.

 

משה פלינקר כתב יומן שבו הביע את הרהוריו ואת מחשבותיו, ביניהם - ההכרה כי הצלת ישראל תבוא על דרך גאותם בארצם היא סיוע לטיפוחו של חלום הנער על עצמו. החלטתו להיות קברניטה של מדיניות ישראל.  הוא ממשיך ללמד את עצמו ערבית ואף נותן דין וחשבון על דרגות ההתקדמות שלו.

 

בחזרן ממחנה הסגר נאצי, מצאו בנות משפחת פלינקר במרתף הבית בבריסל-סחארבק, רחוב קולונל פיקאר 1, ששם גרה המשפחה לפני מאסרה את מחברות היומן. המחברות היו רשימות אחיהן שרשם אותן בזמן שהיה מבודד בחדרו ונחבא מעיניי זרים.

 

במחברת השלישית של היומן, בת 164 עמודים, עיקרה אימוני כתיבה בערבית והעתקים של פרקי התנ"ך, של זמירות שבת, פיוטים, קינות, ציורים ושרטוטים, רשימות.

 

 

עוד על הפרשה בספר:

הנער משה: יומנו של משה פלינקר, מבוא מאת דב סדן , ירושלים, תשכ"א.

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial