מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

מתוך דו"ח על השמדת יהודים באוקראינה

מתוך דו"ח על השמדת יהודים באוקראינה 

 

חימוש Rue באוקראינה                                                               2 בדצמבר 1941 

מפקד                                                                                               סודי 

 

אל 

מנהל המשרד ל-Wi Rue [משק מלחמתי וחימוש] 

ב-O.K.W. [הפיקוד העליון של הוורמאכט] 

הגנראל של Inf. [חיל הרגלים] תומאס 

ברלין 

 

...ג) השאלה היהודית 

הסדרת השאלה היהודית באוקראינה היתה בעיה קשה היות והיהודים היו חלק ניכר מאוכלוסיית הערים. מדובר – כמו ב-G.G. [גנראל-גוברנמן] – בבעיה פוליטית של אוכלוסיה המונית (Bevolkerungspolitisches Massenproblem). בערים רבות חלקם של היהודים הוא למעלה מחמישים אחוזים. רק היהודים העשירים נמלטו מפני החיילים הגרמנים. רוב היהודים נשארו תחת המינהל הגרמני. מבחינתו השאלה מסתבכת משום שהיהודים הללו היוו כמעט את הכל עובדי המלאכה, ואפילו חלק מן הפועלים בתעשיות הזעירות והבינוניות, מלבד במסחר, שכתוצאה ישירה או עקיפה של המלחמה נעשה בחלקו מיותר. סילוקם מוכרח היה להביא להשפעות כלכליות מרחיקות-לכת, ואף ישירות לכלכלת הצבא (הספקה לצורכי הצבא). התנהגות האוכלוסיה היהודית היתה מראש מפוחדת ומשלימה. הם השתדלו להימנע מכל מה שיכול להרגיז את המינהל הגרמני. מובן מאליו שבלבם הם שונאים את המינהל הגרמני ואין להתפלא על כך, אך אין הוכחות לכך שהיהודים במלוכד או בממדים גדולים נטלו חלק בפעולות חבלה וכו'. בוודאי היו ביניהם – בדיוק כמו בין האוקראינים – טרוריסטים אחדים או חבלנים, אך אין לטעון שהיהודים ככלל מהווים סכנה כל-שהיא בשביל הוורמאכט הגרמני. הצבא הגרמני והמינהל הגרמני היו מרוצים מתוצאות העבודה של היהודים, אם כי המניע שלהם לא היה שום רגש אחר מאשר הפחד. 

האוכלוסיה היהודית לא נפגעה בהקשר ישיר לפעולות המלחמה. רק שבועות ולפעמים חודשים מאוחר יותר, בוצע הרג מתוכנן של יהודים על ידי יחידות של משטרת הסדר (Ordnungspolizei) שנקבעו במיוחד לכך. אקציה זאת התנהלה בעיקרה ממזרח למערב. היא בוצעה בגלוי תוך שיתוף המשטרה האוקראינית, ובמקרים רבים למרבה הצער גם השתתפו בהתנדבות אנשים מתוך הוורמאכט. אופן הביצוע של האקציות, שכללו גברים וקשישים, נשים וילדים בכל הגילים, היה מזעזע. האקציה, בממדים ההמוניים של הוצאות להורג, היא עצומה כל כך שאין דומה לה באמצעי אחר שננקט עד כה בברית המועצות. כנראה שעד כה הוצאו להורג בסך הכל כמאה וחמישים אלף עד מאתיים אלף יהודים בתחום ה-RK [נציבות הרייך] אוקראינה; ועד כה לא נלקחו בחשבון כלל אינטרסים כלכליים. 

בסך הכל ניתן לומר, שהאופן בו בוצע הפתרון של השאלה היהודית באוקראינה, מקורו בדרכי מחשבה עקרוניים של השקפת-עולם, והביא לתוצאות כדלקמן: 

א.      סילוק של חלק אחד, ובתוכם אכלנים מיותרים בערים. 

ב.      סילוק חלק מאוכלוסיה שללא ספק שונאת אותנו. 

ג.       סילוקם של בעלי-מלאכה הנדרשים בדחיפות אשר לעתים היו הכרחיים [להספקת] הצרכים של הוורמאכט. 

ד.      תוצאות בתעמולת מדיניות החוץ המובנות מאליהן. 

ה.      השפעה שלילית על יחידת החיילים שבכל מקרה באה במגע בלתי-ישיר עם פעולות ההוצאה להורג. 

ו.        השפעה משחיתה על היחידות המבצעות את ההוצאות להורג (משטרת הסדר)... 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial