מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

הוראת יום של משלחת השומר הצעיר במילא 18

לקראת צאת משלחת השומר הצעיר לפולין – פנה מזכיר הקיבוץ הארצי חיים אורון (ג'ומס), שעמד בראשה, לאבא קובנר, בבקשה לכתוב דברים שיוקראו על יד הבונקר במילא 18. אבא, שמצב בריאותו כבר הלך והידרדר, לא יכול היה להבטיח – אך כעבור שלושה ימים הגיש את הוראת היום – ולפי בקשתו המפורשת של ג'ומס הוסיף אבא קובנר את חתימתו על הגליון המודפס.
19/04/1987

במקום הזה שרגליכם דורכות עליו נתחוללה אחת מעלילות הגבורה הנשגבות ביותר בתולדות עם ישראל והאנושות. 

בשנת אלף תשע מאות שלושים ושלוש לספירה הנוצרית נבחר אדולף היטלר לשליט על גרמניה; 

בימיו רצחו הגרמנים ועוזריהם שישה מיליון יהודים חסרי-מגן, בהם מיליון ומחצית המיליון ילדים ותינוקות; 

כלואים בגיטאות עמדו הקורבנות על נפשם ככל שיכלו והעולם עמד מנגד והחריש; 

אור לתשעה עשר באפריל, ערב חג הפסח שנת 1943 פרץ המרד בגדולה שבקהילות ישראל, בגיטו ורשה, ובשמיני במאי בא הקרב של הבלתי-שווים אל קצו. כאן, בבונקר זה, נפלו אחרוני המורדים ובראשם מפקדו של הארגון היהודי הלוחם מרדכי אנילביץ'. 

מסירות הנפש, יכולת ההזדהות ללא-סייג עם העם וסבלו, אומץ הלב והנאמנות האישית במבחן ההגשמה וההקרבה – מידות אלו שבאו לביטוי במערכה בגיטאות וביערות – הן המיצוי הנעלה ביותר של הערכים החינוכיים והרעיוניים עליהם היו מושתתים מעשיהם ומחשבתם של חברי התנועה בחייהם ובמותם; 

בעודנו מרכינים את ראשינו מתוך זכרון של כאב ויגון על הטרגדיה הנוראה שהתרחשה כאן ועל אדמת אירופה כולה, רשאים אנו גם לשאת את פנינו בתחושה של גאווה בזכרנו את מרדכי אנילביץ' וחבריו הלוחמים; 

בימים אלה, במלאות שישים שנה ליסוד הקיבוץ הארצי השומר הצעיר, מקבל זכרון זה משמעות כפולה ומכופלת. על עם המכבד את עברו מייסד מסדרי אצילות ומעניק תוארי כבוד לאנשי המופת שלו. מכל תוארי האצילות הקיימים, אולי התואר האציל ביותר והמחייב ביותר הוא להיות ממשיכי דרכם של מרדכי אנילביץ' ורעיו לנשק ולחזון הגאולה של עם ואדם. 

 

ורשה, 19 באפריל 1987 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial