מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ממשפחת יערי לא נשאר איש

ממשפחת יערי לא נשאר איש (הגדל)

ממשפחת יערי לא נשאר איש מביא את סיפורה של תנועת "השומר הצעיר" פולין בימי השואה, ומתמקד בגורלה של חבורת צעירים מחניכי התנועה ומדריכיה, מימי פלישת הצבא הגרמני לפולין, דרך תקופת "ריכוז וילנה", עד לשיבתה של החבורה לפולין הכבושה והפיכתה להנהגת התנועה. במשך תקופה ארוכה עסקה החבורה בחיבור מחדש של קני התנועה שנותרו מבודדים בגטאות ובגיבוש דרכם הרעיונית והחינוכית, במצב שאיש לא הכינם אליו.

תנועת השומר הצעיר הייתה מבודדת לא רק מהעולם החיצון, ובכלל זה מהישוב בארץ ישראל ומקיבוציו, אלא הייתה נבדלת גם בשל עמדותיה שהיו שונות מאלה של רוב הציבור היהודי בגטאות. עם זאת דווקא בשל עמדות אלה הייתה התנועה גשר שחיבר בין המחנה הציוני לבין השמאל הלא-ציוני. וכך יכלה לשמש ציר מרכזי בבניית ארגוני המחתרת בגטאות.

רוב חברי התנועה וכמעט כל הנהגתה נספו בשואה ועל כן נדרש מאמץ עצום כדי לשחזר את קורות התנועה בימי האימה. ממשפחת יערי לא נשאר איש הוא מרכיב חשוב בפרויקט המחקר של "יד יערי" המתעד וחוקר את תולדות תנועת "השומר הצעיר" בפולין בשנים 1911 – 1950, והוא הספר האחרון הרואה אור בפרויקט זה .

 

רות בראודה

נולדה ב-1937 בקרוסנו שבפולין להלה (חיה) שמידט ויצחק קניג. אביה נרצח בידי הנאצים מיד בכניסתם לעיר. רות ואימה עברו לוורשה, נדדו ממקום למקום בזהות נוצרית בדויה, הצליחו להינצל ועלו לישראל ב-1949.

רות רכשה את השכלתה האקדמית בתנ"ך ובהיסטוריה באוניברסיטת תל-אביב. במסגרת זו כתבה את עבודת הדוקטור שלה בנושא "השומר הצעיר ופעילותו במרד גטו ורשה 1939 -1945 ", בהנחייתו של פרופסור מתתיהו מינץ.

בראודה פרסמה מאמרים במגוון נושאים: "התפתחות המחקר על הוותיקן בתקופת השואה"; "טשקנט עיר הלחם- השומר הצעיר  הפולני באסיה התיכונה 1941 –1945" ואחרים.  רות עבדה כמחנכת ומורה להיסטוריה בגימנסיה הריאלית בראשון לציון ושימשה בה סגנית המנהל. במוזיאון יד מרדכי הרצתה על יהדות פולין והשואה.

רות נפטרה בטרם עת ב-2015 והותירה אחריה בן זוג, מיכאל עופר, את בנה יובל ובתה ורד וחמישה נכדים.

על העטיפה דברות (לנקד חיריק ב-ד' ודגש בב') השומר הצעיר, הדבר החמישי.  

הצייר: שרגא ווייל, דברות השומר, הונגריה 1946.

ארכיון השומר הצעיר, יד יערי.

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial