מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

טקס לציון 65 שנים להירצחם של הצנחנים הארץ-ישראלים, בהשתתפות נשיא המדינה

נשיא המדינה, מר שמעון פרס, השתתף בטקס של מורשת לזכר 65 שנה להירצחם של הצנחנים הארץ-ישראליים

 

אירוע מרגש ומרשים במעמד נשיא המדינה, מר שמעון פרס, התקיים ביום שני, 30 בנובמבר 2009, ב"מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'", בגבעת חביבה.
האירוע היה מוקדש לשני נושאים עיקריים: האחד, ציון 65 שנה להירצחם של הצנחנית חביבה רייק והצנחנים הארץ-ישראליים, שנרצחו על אדמת אירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה והשני לחנוכת המוזיאון החדש של מורשת בגבעת חביבה, "המוזיאון ע"ש מרדכי אנילביץ'".

הבמה באולם עוצבה ע"י יובל דניאלי מקיבוץ המעפיל, ומוקמו עליה שבעה סטנדים גדולים ובהם תמונותיהם של שבעת הצנחנים המתנדבים, שנרצחו.

מנחה הטקס היה יעקב גוטרמן, יו"ר מורשת. בפתיחה, הודתה ד"ר גרסיאלה בן-דרור, מנכ"ל מורשת, לנשיא המדינה על שכיבד את מורשת ואת התנועה הקיבוצית כולה בנוכחותו בטקס וציינה את תרומתה של קרן חבצלת וועידת התביעות נגד גרמניה, שבזכותן מורשת ממשיכה להתקיים ולהתפתח. גרסיאלה הדגישה את הגבורה העילאית של קומץ הצעירים, חלקם עולים חדשים, חברי תנועות הנוער, שהתנדבו למשימות ריגול למען הבריטים ומבחינתם העיקר היה הצלת יהודים.

בטקס הוזמנו ועלו לבמה בהתרגשות, זה אחר זה נציגי משפחות הצנחנים שנרצחו, להדליק נר לזכרם של צבי בן-יעקב, אבא ברדיצ'ב, פרץ גולדשטיין, חנה סנש, אנצ'ו סירני, רפאל וייס, ולבסוף נשיא המדינה, שמעון פרס, הדליק את הנר לזכרה של חביבה רייק. משפחות הצנחנים התרגשו מאוד ממעמד זה וציינו שזו הפעם הראשונה שהשתתפו באירוע מכובד כזה כולם יחד, בנוכחות בנים, אחיינים, נכדים וקרובי משפחה של הצנחנים שנרצחו.

נשיא המדינה, שמעון פרס, הדגיש את חשיבות מבצע הצנחנים הארץ ישראליים ואת תרומתם לפרקי הגבורה של העם היהודי. הוא עמד על האיום שהעם היהודי עדיין נתון בו גם היום וחלק מחמאות רבות לתנועה הקיבוצית בכלל ולתנועת השומר הצעיר בפרט.

 

תת אלוף גילה כליפי אמיר, יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, ציינה את מקומן של הנשים בצה"ל ודיברה על הקשר האמיץ של הצנחניות הגיבורות בין אז להיום, כשנשים רבות משמשות בתפקידים בכירים בצבא.

סגן אלוף ישי אדווארד, מפקד ביה"ס לצניחה, הדגיש שבהשראתם של הצנחנים הוקמה יחידת הצנחנים של צה"ל, המחנכת על יסוד ערך ההתנדבות והנתינה, שהנחילו הצנחנים המתנדבים אז.

פרופ' יואב גלבר מאוניברסיטת חיפה, נתן את ההרצאה המרכזית והסביר את מקומם של הצנחנים בזיכרון הקולקטיבי וההיסטורי בחברה הישראלית. הוא הביא דוגמאות רבות של צנחנים שונים, כאלה ששרדו וכאלה שנרצחו, שתרומתם הייתה רבה ביותר וזיכרונם לא נרשם בפרק ההיסטוריה היהודית, למרות תרומתם הרבה.

 

הצנחנית שוריקה ברוורמן, חברת קיבוץ שמיר הגיבה לדברים ונתנה הופעה מרשימה וחוויה מיוחדת, כשסיפרה על תחושותיה וזיכרונותיה האישיים כחלק מקבוצת הצנחנים במשימה הלאומית של התגייסות למען אחיהם, למען הצלה, וכדי לסייע ככל שניתן בתקופת השואה, לאחר היוודע דבר ההשמדה. החוויה נמשכה גם אחרי הטקס, כשהיא נשארה לשוחח עם קבוצה הצנחנים שבאו לכבד את האירוע.

רונית אופיר הנעימה את האירוע בשירים "על אם הדרך", "שחקי שחקי" ו"ההליכה לקיסריה" וסיימה את הטקס בשירת "התקווה".
לאחר הטקס הוזמן הקהל לפתיחת המוזיאון החדש של מורשת, "המוזיאון ע"ש מרדכי אנילביץ'". המוזיאון מתמקד בהצגת חלקם הפעיל של תנועות הנוער בהתקוממות נגד הנאצים ושם דגש מיוחד על גטו ורשה, הגטו הגדול בו התקיים המרד הראשון על אדמת אירופה הכבושה, בפיקודו של מרדכי אנילביץ', חבר השומר הצעיר.
כמו כן, מודגשת במוזיאון ההתנגדות האזרחית של כל תושבי הגטו שהסתתרו, שיתפו פעולה עם ראשי המרד ולא מסרו את עצמם עד שהגטו נשרף על ידי הגרמנים הנאצים.
המוזיאון מתמקד בגורל המשותף של העם היהודי תחת השלטון הנאצי ומציג חפצים ייחודיים מתוך "ארכיון מורשת", שנמסרו למשמרת לאחר השחרור על ידי ניצולים וטרם התפרסמו ברבים, ביניהם אלבום שנמצא בגטו לודז'.

היסטוריונית המוזיאון, בתיה דביר, אוצרות המוזיאון, בתיה דביר ויונת רוטביין ומעצב המוזיאון, דוד גל, עשו עבודה ייחודית וחשובה ביותר לזכרם של מרדכי אנילביץ' ותנועת השומר הצעיר וכל תנועות הנוער, ולזכר קורבנות השואה.
 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial