מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

"הרחק בקצה העולם יש לי אימא", מפגש עם ראובן מירן

מפגש עם הסופר והמו"ל ראובן מירן, מנהל הוצאת "נהר ספרים" על הספר: "הרחק בקצה העולם יש לי אמא: עדויות קצרות של ילדים יהודים"

ספר חדש בהוצאת נהר ספרים 2010

תרגם מצרפתית: שי סנדיק

עורך:ראובן מירן

 

 

הספר "הרחק בקצה העולם יש לי אמא" מכיל עשרות קטעים מרגשים מתוך יומנים ומכתבים שכתבו ילדים שהופרדו מהוריהם והוסתרו בצרפת בתקופת השואה. רובם הגדול מופנים אל ההורים שהילדים לא ראו עוד לעולם.

 

מנהל הוצאת "נהר ספרים", ראובן מירן, מספר כי נתקל בספר זה שהופיע בצרפת בשנת 2002 בהוצאת הרדיו הצרפתי, ומכיל 800 עדויות של ילדים. הוא בחר מתוכן את הקטעים שתורגמו לעברית כדי לחשוף את הקוראים בישראל לתופעה רחבת ההיקף שאפיינה את צרפת תחת שלטון וישי – מצד אחד המדינה הצרפתית שיתפה פעולה עם הכיבוש הנאצי ובמקרים רבים אף גילו שליחיה התלהבות יתר ואכפו חוקים נאציים גם בשטחים שנחשבו ל"צרפת החופשית" בדרום מבלי שהגרמנים דרשו זאת בכלל. אך מצד שני – אלפי צרפתים מן השורה, "עמך" בכפרים ובעיירות סיכנו את חייהם והסתירו יהודים רבים, ובעיקר ילדים והצילו את חייהם.

 

מתוך 72 אלף ילדים שחיו בצרפת ערב המלחמה ניצלו חייהם של 60 אלף – 75% מהילדים, מספר שאין לו אח ורע במדינות אירופה האחרות. אפילו בהולנד שנחשבת כ"ידידת היהודים" ניצלו רק 10%. מירן מספר על עיירות שלמות שהתגייסו להסתיר יהודים ועל מנזרים רבים ברחבי צרפת שקלטו לתוכם ילדים שהוריהם הובלו להשמדה.

 

"הצד הזה של צרפת לא ידוע לישראלים" הוא אומר, "ולכן חשוב היה לי לכנס את עדויותיהם של הילדים בספר. לא כל המצילים עשו זאת לשם שמיים, רבים קיבלו כסף רב מן ההורים ששולחו למוות ואחרים ניצלו את הילדים לעבודות הבית והשדה. היו מקרים של התעללות וניצול מיני, אבל העובדה היא שעשרות אלפים נותרו בחיים".

 

כשבגרו הילדים הם הקימו עמותה בצרפת המנציחה את התקופה ואת המצילים, ועמותה דומה פועלת גם בישראל. הם אלה שאספו את החומרים ודאגו לפרסומם.

 

מדוע זה לקח כל כך הרבה שנים?

מירן מסביר: "במשך עשרות שנים הכחישה צרפת הרשמית את מה שקרה לה בתקופת המלחמה. הבושה היגדולה והביזוי של הצרפתים בעיני עצמם על שבגדו בערכים הנעלים עליהם נבנתה הרפובליקה, הביאו לכך שהרפובליקה הרביעית שקמה אחרי המלחמה ניתקה את עצמה ממשטר וישי ולא ראתה עצמה כהמשך היסטורי שלו. הצרפתים ניסו למחוק את העבר ולהתנער מאחריות. אפילו הנשיא פרנסואה מיטראן שהיה ידיד של ישראל סרב להתנצל ולהכיר באחריותה של הממשלה הצרפתית לסבל שנגרם ליהודיה בתקופת המלחמה, ויש להזכיר כי הוא עצמו נשא בתפקיד רשמי תחת המשטר ההוא. היה זה דווקא ז'אק שיראק שבנאום היסטורי בשנת 1995 הכיר לראשונה באחריותו של משטר וישי לגירוש יהודי צרפת. בכך ניפץ את המיתוס שניסו כל קודמיו לטפח, שכביכול מרבית הצרפתים היו פעילים ותומכים ב"רזיסטאנס" והתנגדו לנאצים, ועל הנאצים לבדם חלה האחריות לגורל יהודי צרפת. ההתעניינות המאוחרת בתקופת המלחמה הביאה למחקרים חדשים ולפרסום ספרים רבים העוסקים בנושא.

 

ספר על הוצאת "נהר ספרים" ועל הבחירה לפרסם את ספר עדויות הילדים

הוצאת "נהר ספרים" שמה לה למטרה להביע קולות מושתקים ומודחקים של קבוצות מיעוט ושל אנשים סובלים שקולם נמחק פיזית (כמו האינדיאנים והשחורים באמריקה למשל) או הודחק במשך שנים. קולם של ילדים אלה שהיו קורבנות למלחמה שלא הם היו אחראים לה ואשר חוו סבל אנושי קשה, שלילת הילדות ואובדן שליווה אותם כל ימי חייהם הוא קול חשוב וראוי להישמע.

כמחצית מספרי ההוצאה מתורגמים מצרפתית ולכן היה אך טבעי לנו לפרסם את הספר "הרחק בקצה העולם יש לי אמא", אומר מירן, שהוא עצמו נולד באירופה לקראת סיום מלחמת העולם השנייה. בהוצאה שוקלים עתה לתרגם עוד כמה ספרים העוסקים בתקופת השואה ונכתבו בצרפתית.

 

הספר מומלץ לשימוש בהוראת השואה לתלמידים, ובמיוחד לצעירים שבהם. הרגשות האותנטיים המובעים בו, תמימותם של הילדים, עולמם שחרב ויכולת ההישרדות המופלאה שלהם – באים לביטוי בדרך שרק ילדים יכולים לבטאה ואשר מעוררת הזדהות מיידית: "כשלמדתי לקרוא בגיל חמש או שש, הופיעו על הקירות המילים 'מוות ליהודים'. אלה היו המילים הראשונות שקראתי", כותבת פרנקה; וסילבי כותבת: "בשחר חיי היו לי אבא ואמא, שעות נפלאות נטולות פחד, ולאחריהן הגיעו כל שעות חיי האחרות"; סימון שואל: "איך משלימים עם הידיעה, אמא, שלא תחבקי אותי עוד בזרועותייך?" וטוני כותב על יום השחרור: "היינו כולנו קשישים קטנים... לא ידענו שאננות ורגיעה מה הן. ובכל זאת, שרנו ורקדנו".

 

"הרחק בקצה העולם יש לי אמא" – ספר שואה אחר ונוגע ללב.

 

 

לפרטים ולהזמנת הספר "הרחק בקצה העולם יש לי אמא", ניתן לפנות להוצאת "נהר ספרים":

טלפון: 04-6288724

פקס: 04-6288726

דואר אלקטרוני: nahar@bezeqint.net

אתר האינטרנט של ההוצאה: www.nahar.co.il

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial