מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ראיון עם פרופ' יאיר אורון על סדרת הספרים בנושא "ג'נוסייד"

מפגש עם פרופ' יאיר אורון מהאוניברסיטה הפתוחה בנושא סדרת הספרים ותכנית הלימודים על הג'נוסייד 

 

 

מאז שנת 2005 מלמדים באוניברסיטה הפתוחה קורס ייחודי ויחיד במינו באקדמיה הישראלית, שנושאו הוא הג'נוסייד: רצח עם. הקורס פוּתח ביוזמתו של פרופ' יאיר אורון, העוסק שנים רבות בג'נוסייד של העם הארמני. נפגשנו איתו כדי לשמוע על הקורס ועל סדרת הספרים המרשימים – עשרה במספר - שהתפרסמו עד כה במסגרתו. 

 

איך החלה התעניינותך בנושא? 

חקרתי בזמנו את יחסו של היישוב לשואה הארמנית ואחר כך את יחסה המתנכר של מדינת ישראל אליה, ופרסמתי שני ספרים על כך. משם החל עיסוקי בג'נוסייד הארמני שהתרחב להתעניינות בתופעות של ג'נוסייד בכל העולם. 

 

על אילו מקרים של רציחות עם מדובר? 

פרסמנו ספרים על רצח האינדיאנים בארצות הברית, הג'נוסייד בטיבט, ברואנדה, על הטיהורים הפוליטיים והאתניים בברית המועצות לשעבר ועל רצח הצוענים בידי גרמניה הנאצית, וכן ספרים תיאורטיים וקבצי מאמרים בנושא. קובץ מיוחד בשם "מכאוב הדעת" עוסק בסוגיות בהוראת השואה והג'נוסייד בארץ ובעולם. 

 

האם השואה נלמדת אף היא במסגרת הקורס? 

כן, בהחלט. אי-אפשר ללמד על ג'נוסייד מבלי לעסוק בשואה. אך בקורס הזה אנו יוצאים מתוך הנחה שיש לסטודנטים ידע היסטורי על השואה ולכן עוסקים בהיבטים היסטוריוסופיים שלה ולאו דווקא בהיסטוריה עצמה. הספר "חורבן – השמדת היהודים בידי גרמניה הנאצית" נכתב בידי אריאל הורוביץ ועוסק בסוגיות כמו דמותו של הרוצח, הצלה בימי השואה, תגובות על השואה לאחר המלחמה, זיכרון השואה, ייחודיותה והכחשתה, והאוניברסאליות שלה. כל זאת, מנקודת מבט המבקשת לשאול שאלות על ההתרחשויות המוכרות לתלמידים. 

 

ומה תגובות הסטודנטים לחומר הנלמד בקורס? 

ראשית עלי לציין כי מדי שנה נרשמים לקורס על הג'נוסייד בין 600 ל-700 תלמידים והוא מן הקורסים המבוקשים באוניברסיטה הפתוחה. מטבע הדברים, הנושא מעורר רגשות וויכוחים. המטרה שלנו היא לעודד מחשבה ולהעלות סימני שאלה ולא תמיד לתת תשובות. אחד הדברים שאנו טוענים הוא שהג'נוסייד הוא מעשה ידי אדם וכי בכל אחד מאיתנו באשר הוא יש מרכיבים פסיכולוגיים ונפשיים של ה"אדם הרוצח", כמובן במינונים שונים. אנחנו מנסים לברר מה מוביל בני אדם להיות רוצחים, ובאילו נסיבות חיצוניות ותכונות אישיות מדובר. בין השאר עוסקים בנושאים כמו ציות עיוור, קבלת סמכות וכדומה, המובילים בני אדם לנהוג בצורה חריגה וקיצונית. 

 

האם יש סטודנטים ערבים הבוחרים בקורס? 

כן, באוניברסיטה הפתוחה לומדים אלפי סטודנטים ערבים ורבים מהם בוחרים בקורס זה במסגרת לימודי מדע המדינה וסוציולוגיה. לצערי, גם הם וגם הסטודנטים היהודים כמעט ולא נחשפים במהלך לימודיהם בתיכון למושג ג'נוסייד ואינם יודעים במה המדובר.  

 

האם מתוכננים עוד ספרים בסדרה זו? 

כן, בחודשים הקרובים ייצאו לאור שני ספרים שישלימו את הקורס. הראשון הוא קובץ מאמרים על "גזענות וג'נוסייד" במקומות שונים בעולם, שיהיה בו גם פרק על הגזענות בישראל. הספר השני המתוכנן לשנת 2011 נקרא "ובֵערת את הרע מקרבך" ועוסק בג'נוסייד כמעשה ידי אדם. הספר מנתח את המרכיבים הפסיכולוגיים והנפשיים של מחוללי הרצח.  

אני רוצה שוב לציין לטובה את הפתיחות שגילתה האוניברסיטה הפתוחה בעיסוק בנושא רגיש זה ואת העידוד שאני מקבל מהקולגות שלי והתגובות המצוינות המגיעות מן התלמידים והמנחים.

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial