מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ראיון עם דוד ארגמן, חבר קיבוץ רמת השופט

ראיון עם דוד ארגמן, חבר קיבוץ רמת השופט 

 

 

דוד ארגמן, באמצע שנות התשעים לחייו, יושב בביתו שבקיבוץ רמת השופט וממשיך לקרוא ספרים. הוא מקפיד לקרוא את רבי המכר החדשים ביותר ולצפות בכל הסרטים החדשים שמוקרנים באולם האזורי בעין השופט. 

 

סיפורו של דוד מתחיל במאה שעברה, בנובמבר 1917, כאשר נולד עם אחיו התאום בעיר הפולנית ביילסק פודולסקי. בשנת 1935 והוא בן 18 שנה, החליטו הוריו לעלות לארץ-ישראל. החלטה זאת באה בעקבות המצב הקשה בפולין והידיעה שהבנים יעזבו אותם בהיותם חברים בתנועת הנוער החלוצית "השומר הצעיר".

 

"אחי הבכור, היה בוגר מאיתנו ב-13 שנים", מספר דוד, "והוא עלה ארצה בשנות העשרים וגורש על-ידי הבריטים בגלל היותו קומוניסט".  

 

בהגיע המשפחה ארצה, לאחר חיפושים ולבטים, החליט דוד להצטרף לקיבוץ "לשחרור", שישב אז ברחובות והיו בו בני העיר שהיו מבוגרים ממנו. "במשך שהותי ברחובות עבדתי בכל מיני עבודות, בין היתר כאופה, כיוון שהייתה זאת עבודת לילה וביום יכולתי להדריך צעירים מרחובות. באותו זמן גם נכנסתי לחדר משפחה (בשפת הימים ההם)".  

 

הקיבוץ התחיל להתכונן לעלות על הקרקע ושלח פלוגה לריחניה שברמת מנשה. דוד נשארת ברחובות, כי היה פעיל והיו זקוקים לו שם. מלחמת העולם השנייה הייתה אז בעיצומה ולצורך הקמת בריגאדה יהודית הוטל על הקיבוצים לספק מכסת מתגייסים. 

 

ספר על גיוסך לצבא הבריטי

 "יום אחד הודיעו לי שבריחניה הייתה הגרלה ואני זכיתי בגורל ועלי להצטרף ליחידות הצבאיות שהוקמו אז. מכאן התגלגלו העניינים באופן בלתי צפוי. הייתי אז בסרפנד וערב אחד הודיעו לי, שאני ועוד כמה בחורים צריכים להיות מוכנים למחרת בבוקר לצאת ליעד בלתי ידוע. כך הגעתי, לאחר חיפושים ונדודים למפקדה של מונטגומרי, שלחמה אז בחזית הצפונית של אפריקה".  

 

כיצד התחלת בכתיבת "יומן המלחמה" שלך? 

 "עם בואי למפקדה החלטתי לרשום את העובר עלי, את חוויותיי בצבא. וזה מקורו של היומן שנכתב ללא מחשבה של פרסום, אלא גם לידיעת חברתי לחיים".   

 

יומנך ראה אור בהוצאת מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ' בשנת 2008, ספר לנו על עבודתך במורשת – 

"במורשת התחלתי לעבוד בשנת 2007. קודם לכן עבדתי ב"יד יערי" על מחקר של תנועת השומר הצעיר בפולין ופרסמתי שלושה ספרים. במורשת עבדתי עם יהושע (רובינו) ביכלר ז"ל, אשר הדריך אותי בעבודת הארכיון. סידרתי וקיטלגתי חומר רב. אחד הפרויקטים הגדולים שעשיתי בארכיון מורשת היה סידור ורישום שאלונים אישיים של חברי קיבוצים ניצולי השואה". 

 

כיצד עלה הרעיון של פרסום היומן שלך? 

 "פעם נסעתי עם חבר, אשר הסיע אותי הביתה וסיפרתי לו על חלקי במלחמה ועל היומן שכתבתי. הוא הציע לי להראות את הדפים לד"ר גרסיאלה בן-דרור, מנכ"ל מורשת, והיא החליטה לפרסם אותו. היומן "הושק" בשנת 2008.  

בתי דגנית תרגמה אותו לאנגלית בעזרת אחת הנכדות והיומן המקורי נמסר לארכיון מורשת אני שמח על ההזדמנות לדבר על היומן ולפרסם את קיומו באינטרנט, מכיוון שתפוצת היומן איננה גדולה. אינני תאב פרסום, אבל כמסמך היסטורי יש ליומן הזה חשיבות לתפוצה רבה יותר". 

 

יומנו של דוד (פרבר) ארגמן, מתקופת מלחמת העולם השנייה, אותו כתב עת ששירת בצבא הבריטי, התפרסם בהוצאת מורשת בשם "פרקי יומן". יוסף רב ז"ל ערך את הספר ופרופ' אלי צור הוסיף הקדמה מרתקת. 

היומן משתרע על פני התקופה 1 במרץ 1943 – 12 בדצמבר 1943. 

 

ב-24 באוגוסט 1943 כותב דוד על הולדת בתו, דגנית, אשר אותה עדיין לא פגש:  

"חלק גדול מתשומת לבי נתונה כיום ליצור הזה אשר נולד עם בוקר ה-4 באוגוסט 1943 ואשר יצא לאוויר העולם לאחר כיסופים אין סוף שלי ושל חיה. הצעתי לחיה את השם הזה [דגנית] עוד לפני שהיא נולדה. ראיתי לפני עיני את הפרח הנקרא דגנית והוא אדום ופורח. ראיתי את הדגן גבה הקומה. השם קסם לי. עכשיו זוהי בתי... רציתי בבת ולא בבן בניגוד לרצונם של רבים מאוד. התחנכתי בבית של גברים. שלושה בנים ואבא. אמי הייתה יחידה, תמיד עסוקה בחנות, במסחר. חלמתי תמיד על אחות. כזו לא באה ברבות הימים. ואני גדלתי בינתיים ונהייתי לאיש ולבעל ואז הוחלף חלומי בכיסופים לבת. חיה ואחרים כותבים כי היא מאוד דומה לי... העוויותיה ותנועותיה דומות לשלי ואני? אבא במרחקים, מנסה לתאר לעצמי אותה ואינני מצליח בשום אופן". 

 

פרופ' אלי צור, כותב בהקדמה לספר: 

"יומנו של דוד ארגמן (פרבר) המשתרע על פני שלוש מחברות הוא מסמך היסטורי מרתק. למרות שהוא מתאר את חייו במשך אחד עשר חודשים, תקופת התרחשותו, בין ראשית שנת 1943 לדצמבר שנה זו, היא תקופת המהפך במלחמת העולם השנייה. יומנו עוסק בשלושה מעגלים: המעגל של הפרט שהשאיר מאחוריו את משפחתו, את קיבוצו ואת ארצו, המעגל של חייל זוטר הנמצא בתחתית שרשרת המזון הצבאית והמעגל של אדם בעל סקרנות אינטלקטואלית, השואף להבין ולנתח את המציאות שבה הוא נמצא ואת העולם הסובב אותו. והעולם הוא עולם במלחמה". 

 

 

לרכישת הספר דוד ארגמן, פרקי יומן, אנא פנו להוצאת מורשת: 

כתובת: רח' לאונרדו דה-וינצ'י 13, תל-אביב 61400

טלפון: 03-6925257 

פקס: 03-6923371 

דואר אלקטרוני: moreshet2@tkz.co.il 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial