מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

יום השואה והגבורה 2008

טקס יום השואה לשנת תשס"ח בהפקת "מורשת" 

 

עליזה ויטס שומרון מוסרת עדות על

הכרותה עם מרדכי אנילביץ'

 

העצרת המסורתית לשואה ולגבורה, שמתקיימת מדי שנה ב"בית מורשת", הוקדשה הפעם לציון שני אירועים: 60 שנה להקמת מדינת ישראל ו-65 שנה למרד גטו ורשה. 

בפתיחת הטקס הדליק יהושע ביכלר, מנהל ארכיון מורשת, את נרות הזיכרון. יהושע הוא ניצול המחנות אושוויץ ובוכנוואלד ועדותו שמורה בארכיון מורשת. 

דודו אמיתי הקריא את דף "יזכור", שכתב אבא קובנר ואחריו נאמה גרסיאלה בן דרור, מנכ"ל מורשת. גרסיאלה ציינה כי "מרד גטו ורשה מהווה סמל לסבלו ולרציחתו של העם היהודי, אך גם – מופת וסמל להתנגדות יהודית נגד הצורר הגרמני הנאצי". בגטו ורשה נלחמו צעירים שהשתייכו לכל תנועות הנוער. חלקם התארגנו בארגון היהודי הלוחם – אי"ל, תחת פיקודו של מרדכי אנילביץ', חבר השומר הצעיר, והשתייכו לתנועות נוער שונות, ביניהם השומר הצעיר, דרור, ותנועות אחרות. אחרים נאבקו בארגון הצבאי היהודי – אצ"י, מיסודו של בית"ר. רבים גם לחמו בקבוצות קטנות אחרות.  

בסיום דבריה הזכירה גרסיאלה את המשימות הרבות העומדות בפני "מורשת" בשנה הקרובה: הקמת תצוגת הקבע ע"ש מרדכי אנילביץ', הקמת המרכז החינוכי למנהיגות צעירה ע"ש אבא קובנר וכן המשך הפעילות החינוכית המתקיימת במשך כל ימות השנה ב"מורשת" וקבלת קבוצות רבות של תלמידים, מורים וחיילים. 

במהלך הטקס העידה עליזה ויטיס שומרון, שהייתה חברת השומר הצעיר בגטו ורשה. היא סיפרה על הכרותה עם מרדכי אנילביץ', על דמותו הכריזמטית וכישרונו הארגוני. "חלמנו אז על ארץ-ישראל", היא אמרה, "חינכו אותנו לא לקבל את המציאות השחורה, אלא למרוד, להתנגד, לא להסתגל". 

לאחר עדותה, הוקרא מכתבו האחרון של אנילביץ', אותו כתב ליצחק (אנטק) צוקרמן ב-23 באפריל 1943. 

בתום הטקס שר הקהל הרב את "שיר הפרטיזנים"

 

יהושע ביכלר מדליק נרות לזכר 
ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה
 

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial