מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

להחיות עולמות שהיו

רחל ברנהיים-פרידמן, "עגילים במרתף – לצמוח מעולמות נחרבים", הוצאת מורשת, 1999

זהו ספרה הרביעי של המחברת, חברת יקום. דומה שרק בהדרגה היא מגלה בעצמה את היכולת לספר את קורותיה בנוראות השואה. 

בספרה הראשון סיפרה את קורות הקיבוץ (1989). ב"נהר שנעלם" (1992) סבבו כבר חלק מהסיפורים על קטעי זיכרון מתקופת השואה וגם בקובץ סיפורי "תרז" (1997) בלטו התמונות מן העבר. 

עכשיו, כנראה, הרגישה מוכנות נפשית לספר על הכל – וישירות. ואכן כאן היא מספרת בגילוי לב, נטורליסטי ממש, את סיפור חייה: מילדותה בעיר מונקאץ' (אז צ'כוסלובקיה), התבגרותה שם (כבר הונגריה), ימי הגיטו והגירוש לאושוויץ, מחנות העבודה – עבודת כפייה קשה, צעדת המוות, הבריחה הנועזת וההצלה – ואחר כך החיים לאחר השואה, הפעילות בתנועה, ההעפלה, הגירוש לקפריסין, בניית הקיבוץ וגם נפילת הבן, דני, בקרב.  

חיים כל כך מלאים, שכל פרק בהם יכול לפרנס רומן שלם... 

מצא מאד חן בעיניי דווקא החלק הראשון של הספר, המתאר בהרחבה את חיי המשפחה בתקופה ש"לפני" ועד יום הגירוש, אז הטמינה האם את עגילי המשפחה באדמת המרתף ויצאה מן הבית ללא שוב. בחלק הזה מתארת המחברת בבהירות ובכשרון סיפורי ויזואלי את חיי הקהילה המסורתית בהרי הקרפטים, היחסים במשפחה, הלימודים בגימנסיה העברית, את תקופת הפעילות בתנועה הציונית ואת מאבקי הקיום בעיר שמחצית תושביה היו יהודים. כמו בסרט ממש קמה ועומדת העיר והמשפחה לנגד עיני הקורא המתרגש. 

פרק מעניין אחר, ייחודי ומחריד לא פחות מפרקי אושוויץ, הוא זה המספר על החיים בכפר הגרמני במסווה של "פאשיסטית הונגרית", לאחר הבריחה המדהימה מצעדת המוות. גם כאן, ובמיוחד בתיאורי האמת על התנהגות חיילי הצבא האדום, המשחרר, הלהוטים לשוד ולאונס – אין המספרת מסתירה או מייפה דבר מן המפגש המהמם והמאכזב, ותיאורה הכן והישיר משאיר רושם רב.  

זהו, באמת, לא "עוד ספר על השואה" – אלא סיפור חיים ממש, סיפור מרגש, הכתוב בכשרון ספרותי היודע להחיות עולמות שהיו, שאבדו ועימם כל יושביהם.
הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial