מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

מכתבים בזמנים אפלים – ההתכתבות בין אנשי השומר הצעיר באירופה הכבושה ומרכז הקשר בשוויץ, 1945-1940

מכתבים בזמנים אפלים – ההתכתבות בין אנשי השומר הצעיר באירופה הכבושה ומרכז הקשר בשוויץ, 1945-1940 (הגדל)

בשלהי שנת 1940, הקימו  מספר צעירים בשוויץ הניטראלית מרכז קשר לאנשי השומר הצעיר באירופה הכבושה מתוך תחושת מחויבות עמוקה לחבריהם הנצורים. המכתבים הגיעו מכל קצוות אירופה: מפולין דיווחו על הקמת הגטאות ועל ההכנות למאבק מזויין בגרמנים; מסלובקיה דיווחו על הברחות הגבול; מהונגריה על הצלת יהודי בודפשט, מיוגוסלביה על קבוצה שנדדה  דרך איטליה ועד שווייץ הגיעה . מצרפת על חינוך והסתרת ילדים. מבולגריה על ההצטרפות למאבק האנטי נאצי. אנשי מרכז הקשר לא הסתפקו רק  במכתבים אלא שלחו פספורטים  דרום אמריקאים המיועדים להצלה, חבילות מפורטוגל וכספים בעזרת בלדרים ודואר דיפלומטי.

בשני הכרכים נאספו כ-700 מכתבים שנשלחו  אל שוויץ ומשוויץ, ורבים מהם  מפורסמים כאן במלואם לראשונה.

 

מכתבים בזמנים אפלים

ההתכתבות בין אנשי השומר הצעיר באירופה הכבושה ומרכז הקשר בשוויץ, 1940–1945

כרך א: פולין, סלובקיה

עורכים: אביהו רונן, הייני בורנשטיין, ז'אנין (לבנה) פרנק, רונן הרן

 

הספר מתעד פעילות מופלאה של מרי, הצלה וסולידריות בתקופת השואה. זהו אוסף יוצא דופן של מאות מכתבים שהחליפו חברי המחתרות של השומר הצעיר באירופה הכבושה עם מרכז הקשר שלהם בשוויץ הניטרלית.

מרכז הקשר נוצר והופעל ביוזמת מספר צעירים בשוויץ ובראשם הייני בורנשטיין, ונועד לתמוך ולסייע במאבק הקיום של חברי השומר הצעיר בזמנים האפלים שירדו על אירופה. הם עשו זאת מבלי שאיש ידריך או יכוון אותם, אך מתוך תחושת מחויבות עמוקה לחבריהם הנצורים.

המכתבים שהגיעו מכל קצוות אירופה מתעדים מגוון גדול של פעולות התנגדות, הצלה והישרדות: מפולין הגיעו ידיעות על הקמת הגטאות ועל ההכנות למאבק מזוין בגרמנים; מסלובקיה דיווחו על הברחות הגבול; מהונגריה כתבו על מאבק ההישרדות והצלת יהודי בודפשט וכן על רכבת קסטנר; מיוגוסלביה על נדודי קבוצת נערים שהגיעה דרך איטליה עד לשוויץ; מצרפת על חינוך והסתרת ילדים; מבולגריה על ההצטרפות למאבק האנטי נאצי.

אנשי מרכז הקשר לא הסתפקו במכתבים בלבד: באמצעות אנשי קשר בפורטוגל הוקם מרכז למשלוח חבילות; באמצעות שגרירויות דרום אמריקאיות נשלחו פספורטים המיועדים לסייע להצלת החברים; באמצעות בלדרים ודואר דיפלומטי נשלחו אף כספים שיסייעו לחברים במאבקיהם.

מרבית המכתבים בספרים מפורסמים כאן במלואם לראשונה. כמה ממכתבים אלה הם תעודות היסטוריות יוצאות דופן השופכות אור חדש ומקיף על יריעה רחבה של פעולות ההתנגדות והסולידריות היהודית בתקופת השואה.

 

 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial