מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

לדמותו של ישראל עזריאל קוז'וך ראש תנועת "הנוער הציוני" בימי השואה בשלזיה, חנה שלומי

סיפור תנועת "הנוער הציוני" בזגלמביה מהווה פרשה יחודית, פרשת התארגנות רחבת היקף של צעירים שאין דומה לה בפולין הכבושה באותה עת. על רקע זה בולטת במיוחד דמותו של יוזק קוז'וך, צעיר שהכל חשו כי נועד לגדולות. הסמכות שהקרין עשתה אותו למנהיג הבלתי מעורער של תנועתו והקנתה לו מעמד מיוחד, הן בקרב תנועות חלוציות אחרות והן בציבור הרחב. נועם הליכותיו ויחסו הידידותי, לא הסגירו את עוצמתו הרוחנית, את נחישותו ודבקותו בדרך שהתווה לעצמו ואת נאמנותו האיתנה לתפיסותיו ולעמדותי העצמאיות.
יוזק השכיל לנתח במחשבה צלולה את המצב הנורא שאליו נקלעו היהודים, ולהעריך באופן ריאליסטי את הדרך אשר תאמה ביותר, לדעתו, את המטרה העליונה - הצלתם של היהודים והשרדותם, במיוחד של הצעירים. על כן, כל עוד סבר, כי השתלבות בפעולות ה"צנטראלה" מביאה תועלת לעניין, לא נרתע מכך. אולם למן הרגע בו הפך מרין למשתף פעולה עם הגרמנים במשלוח יהודים אל מותם, הכניס יוזק את התנועה למסגרת מחתרתית, שפעלה להצלת אנשים וערכה הכנות להגנה.
לבסוף, עם גבור קצב ההשמדה, ומתוך הערכה ריאליסטית של תנאי המקום ויחסי הכוחות, האמצעים והאפשרויות (שהיו שונים מכל מה שהתרחש בקרקוב ובוורשה), פעל נחרצות להגברת פעולת ההצצלה בכל דרך אפשרית, תוך הסתייעות בפעולות הגנתיות. על אף חילוקי הדעות בחבורה והוויכוחים הנוקבים באשר לדרכי פעולתה, אישיותו ומנהיגותו הבלתי מעורערת הן שהכריעו בסולו של דבר.
יוזק היה מנהיג אהוב ונערץ ומפקד הצועד בראש. גם ברגעיו האחרונים היה מופת לחבריו. היריות שקטעו את חייו לא חיסלו את חזונו. חבריו נשאו עמם את דמותו לכל אורך דרכם.
לדמותו של ישראל עזריאל קוז'וך ראש תנועת "הנוער הציוני" בימי השואה בשלזיה, חנה שלומי (הגדל)
הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial