מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ביקור ותיקי פרדס חנה-כרכור במורשת

ביקור ותיקי פרדס חנה-כרכור במורשת

קבוצה של ותיקי האזור, פרדס חנה-כרכור ביקרה במורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'. לאחר התכנסות וקבלת הסבר על מורשת, שמעו הוותיקים הרצאה מרתקת מפי ד"ר בתיה דביר, בנושא "שארית הפליטה" והתארגנות ניצולי השואה לאחר המלחמה, ביקרו בתערוכות "לובומל: עולם יהודי שחרב" ו"המסע אל משאת הנפש: סיפור עלייתם של ניצולי השואה לארץ-ישראל". 

 

 

"האומנם הסתיימה השואה בשנת 1945?" 

הרצאת ד"ר בתיה דביר על "שארית הפליטה" 

 

בהרצאה בפני ותיקי פרדס חנה-כרכור, הציגה ד"ר בתיה דביר את השאלה המורכבת: מי נכללו בקטגוריה 'שארית הפליטה', לאחר מלחמת העולם השנייה? עם תום המלחמה נותרו על אדמת אירופה יהודים עקורים, ניצולי גטאות ומחנות, לוחמים פרטיזנים שיצאו מן היערות ויהודים שחזרו משטחי ברית המועצות, אליהם נמלטו בזמן המלחמה. אותם יהודים מצאו עצמם פעמים רבות דרים בכפיפה אחת במחנות העקורים עם מי שעד לא מזמן היו רוצחיהם ושיתפו פעולה עם הנאצים. לא היה להם לאן לחזור. כיצד ישובו לארצות בהן נרצחו משפחותיהם?  

זאת ועוד, ככל שגדל צורך היהודים לעלות לארץ-ישראל, כך החמירה המדיניות הבריטית נגד כניסת היהודים לשטחי הארץ. בתיה הקריאה ציטוטים אנטישמיים ארסיים ביותר של מנהיגים וגנרלים בריטים ואמריקאים, ביניהם אף התכחשות לפוגרומים והשוואת היהודים לחיות.  

היהודים שהשתחררו מהמחנות ויצאו מהגיהינום הנאצי הבינו כי איש לא מחכה להם והחלו להתארגן בעצמם במחנות העקורים. התגייסות מרגשת ביותר הייתה למען המוני הילדים היהודיים הנטושים: הקמת מסגרות חינוכיות, הצלת ילדים ממנזרים ועוד. כן צמחה מתוך "שארית הפליטה" מנהיגות יהודית צעירה, כשחברי תנועות הנוער ארגנו את "הבריחה" הגדולה, "יציאת העמים" ההמונית מ"בית הקברות" של אירופה. 

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial