מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

לובומל: עולם יהודי שחרב

לובומל: עולם יהודי שחרב (הגדל)

"לוּבּוֹמֶל – עולם יהודי שחרב"

 

 

תערוכת "לובומל – עולם יהודי שחרב", מורכבת ברובה מצילומים והיא מביאה את סיפור העיירה היהודית "לובומל" לפני השואה ומציגה את חיי ה"שטעטל" התוססים. התערוכה עוסקת בקהילה היהודית המפוארת, ששכנה בחבל ווהלין שבפולין והושמדה ערב חג הסוכות תש"ג (אוקטובר 1942).  

 

לרבים מתושבי העיירה הייתה לובומל לא רק עולם יהודי קטן, אלא עולם ומלואו. חתונות, חגים ושמחות נחגגו בלובומל על-ידי התושבים היהודים. חיי דת לצד פעילויות יומיומיות היו חלק מנוף העיירה. 

 

 

המבקרים בתערוכה זו שומעים ברקע, מייד עם כניסתם, צלילי כליזמרים טיפוסיים המכניסים אותם לאווירה המיוחדת שהייתה מנת חלקן של עיירות יהודיות בפולין טרם שואה.

 

 

לובומל שלמדתי להכיר

מאת האוצר: אלי דלין 

התערוכה על לובומל – עולם יהודי קטן – מאפשרת לנו הצצה באספקטים שונים של חייהם של היהודים בעיירה אחת בפולין לפני השואה, ובו בזמן היא שופכת אור על דינמיקה אנושית שכיחה של יחסי רוב-מיעוט ועל החוויה נדירה הרבה יותר של מיעוט המהווה רוב מקומי בתוך רוב אחר ועוין. 

יהודי התפוצות מהווים מיעוט קטן בכלל אומות העולם, מפוזרים בקרבן, אך משתדלים לשבת במרוכז ולהתארגן בקהילות. 

כך היה גם במשך רוב ההיסטוריה היהודית – יהודים העדיפו לחיות בקרב יהודים אחרים, להתקבץ בשכונות יהודיות, ברחובות יהודיים ובבניינים יהודיים. 

לפני מלחמת העולם השניה ישבו רוב היהודים במזרח אירופה, מקצתם בערים הגדולות, אבל רבים אחרים ישבו ב"שטעטלעך" (שטעטל – עיירה, מן המילה הגרמנית Stadt עם התוספת "L" שבא להקטין). היהודים בפלך ווהלין, שאליו השתייכה גם לובומל, היו יהודים גאים ביהדותם יותר מבכל מקום אחר יחסית. כשנשאלו במפקד הממשלתי ב-1931 הכריזו פה אחד כמעט (98.8%) על היידיש או העברית בתור שפת אמם. 

לובומל, או ליבעוונע, היתה עולם יהודי קטן, שטעטל טיפוסית, מיקרוקוסמוס של החיים היהודיים במזרח אירופה. האורתודוכסיה שלטה בכיפה, אבל ניתן היה לחוש בשינויים המתהווים. רוב היהודים היו חסידים, אבל ניצני ההשכלה כבר החלו לחדור. התנועה הציונית (על כל זרמיה וגווניה) קראה תיגר על ההנהגה המסורתית בקהילה – ובמידה של הצלחה. גם הבונד קנה לו תומכים בקרב אנשי העיירה. 

עיירה יהודית ממוצעת שיהודיה עסקו במקצועות אופייניים לאזור ווהלין והסביבה. שמה של לובומל נפקד מספרי ההיסטוריה. שום אדם מפורסם לא נולד בה ושום אירוע יוצא דופן לא קרה שם. שטעטל כמאות שטעטלעך אחרים. אפילו הר מרשים לא התנשא בה ונהר ציורי לא זרם בתחומה. 

ואף על פי כן היתה שונה, עולם ייחודי ועולם יהודי יותר מכל מקום אחר כמעט. במפקד 1921 התפקדו רק מאה שמונים ושבעה לא-יהודים מכלל שלושת אלפים שלוש מאות עשרים ושמונה התושבים – בסך הכל 94.4% יהודים. עולם יהודי שלם גם אם קטן. 

לובומל לא היתה נידחת לעומת שכנותיה. המודרניות ניכרה בבירור על ידי חידושים טכנולוגיים, רעיונות וסגנונות חדשניים, אבל אלה סוננו מבעד לקונטקסט יהודי. כשהקימו בלובומל מפעל לייצור חשמל ב-1926 דאגו שלא-יהודים יפעילו אותו בשבתות ובחגים. בית המרחץ שימש בתור מקווה כשרה ואיש לא לבש בגד מודרני בלא להתחשב בדעותיהם של רבני העיירה. שינויים גדולים פקדו את לובומל באותם ימים, אבל היא התמודדה עם האתגרים החדשים מתוך ההקשר של עולם יהודי קטן. 

המגעים עם לא-יהודים צומצמו ברובם למועדים מוכרים וקבועים ובמישורים ידועים וצרים יחסית, ובעיקר בתחום הכלכלי. יהודים קנו מוצרים חקלאיים מן האיכרים האוקראינים ומכרו להם סחורות ומוצרים שייבאו מחוץ לאזור של לובומל. המסחר הזה התנהל בתנאים ידועים ובמועדים קבועים – בעיקר בימי השוק (בכל יום שני בשבוע) ובזמן היריד (פעם בחודש ביום חמישי). המגעים עם הפולנים, נציגי השלטונות, התרכזו סביב תשלומי מסים, אכיפת החוק, חינוך, דואר, כיבוי אש וכיוצא באלה. 

מגעים אחרים בין יהודים ללא-יהודים היו על ידי התנכלויות והתפרצויות אנטישמיות שהתרחשו במועדים קבועים – בדרך כלל סביב חגים נוצריים או בזמן משברים או מתחים קיצוניים – ובמקומות קבועים – על יד הכנסיות או בבתי מרזח. ב-1935 התחוללה התקפה בשוק על רקע אנטישמי ובמהלכה נרצח יהודי. 

 

בתערוכה על לובומל ביקשתי להנציח רסיס אחד של החיים היהודיים במזרח אירופה לפני השואה. 

 

אלי דלין 

אוצר התערוכה 

 

הדפסשלח לחבר
בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial