מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

על אודות ארכיון מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'

 

ארכיון מורשת נוסד בשנת 1962 בגבעת חביבה, אך היסוד להקמתו של הארכיון היה מצוי כבר בתקופת מלחמת העולם השנייה במסמכים, מכתבים ודינים-וחשבונות, שהעבירו חברי השומר הצעיר והנהגתם באירופה בזמן המלחמה.

בנוסף, הגיעו לארכיון התעודות המקוריות של הארגון הלוחם בגטו וילנה שהביאו איתם ראשי מחתרת זו בהגיעם ארצה בשנים 1945-1947. אליהם התווספו מסמכים על המחתרת החלוצית בהונגריה, דברי תיעוד ועדויות על חלקם של היהודים במרד בסלובקיה, יומנים שנכתבו בשנות המלחמה ולאחריה וכן דברי עדות שנגבו סמוך מאוד לימי השואה. החומר הזה מהווה עד היום מקור חשוב להכרת התקופה ולהבנתה.

עם הקמת ארכיון מורשת, החלה פעילות ענפה ומגוונת לריכוז תעודות ומסמכים שהיו עדיין מפוזרים במקומות שונים בארץ ובעולם. כן החלה גם גביית עדויות. אחת המטרות העיקריות של מייסדי הארכיון הייתה לרכז חומר תיעודי מקיף ככל האפשר ועדויות אישיות על גילויי ההתנגדות, הלחימה והעמידה על צורותיהן השונות וכן להשיג את מרב החומר על קורות תנועת השומר הצעיר ותנועות נוער אחרות באירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה.

בארכיון נקבעה שיטת רישום אחידה. עובדה כרטסת שמית לפי עדויות, תעודות לפי נושאים, הוחלט גם לשמור על שלמותן של החטיבות הארכיוניות מבלי לפרקן. כמו כן, עובד שאלון אחיד ומפורט לגביית עדויות.

החיפושים אחר העדים ששרדו, ראיונם ורישום דברי עדותם, התבצעו לרוב על ידי אנשי חוג "נאמני מורשת" שקם בקיבוצים ובערים, והקיף יוצאי ארצות שונות. גוף זה פעל בהתנדבות ובמסירות.

בהנהלתו וביוזמתו של דב בן יעקב (בולק) מנהלו הראשון של ארכיון מורשת ובסיועם של "נאמני מורשת", רוכז חומר מקורי, בעל ערך היסטורי שבמקרים רבים לא ידע איש על קיומו ושהשגתו הייתה כרוכה בקשיים מרובים.

 

  

 

 

ארכיון מורשת אוסף ומשמר מסמכים מקוריים, תעודות, תצלומים וחפצים שונים מתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. נמצא בו מאגר עצום של עדויות אישיות וקולקטיביות, כתובות ומוקלטות, שנאספו מיד לאחר השחרור ובמשך השנים. רבות מהן עדיין לא פורסמו.

 

 

 

 

בארכיון קיים אוסף גדול של חומר ויזואלי: סרטים עלילתיים ודוקומנטאריים בנושא השואה, עדויות מצולמות של ניצולים, תיעוד מסעות לפולין, עצרות זיכרון לשואה וימי עיון בנושא. בארכיון מורשת שמורות מאות קלטות אודיו (שמע) ובהן נשמע קולם של ניצולי השואה המספרים את סיפוריהם.  

  

בין המסמכים הקיימים בארכיון מורשת מצויות תעודות מקוריות של הארגון הלוחם בגטו וילנה, של המחתרת החלוצית בהונגריה, חומר דוקומנטארי ייחודי על חלקם של היהודים במרד הסלובקי, יומנים אישיים שנכתבו בשנות המלחמה ויצירות אומנות שהוכנו בתקופת השואה ובמחנות המעצר בקפריסין. כמו כן, ניתן למצוא חומר רב העוסק בפעולות עזרה והצלה לפליטים היהודים בארצות שונות, מסמכים על ארגון "הבריחה", אוסף תעודות מקוריות מגטו לודז' ואוספים אישיים רבים שהעבירו אישים שונים מהארץ ומהעולם לארכיון. ארכיון מורשת ממוחשב ומקוטלג ונמצא בעיצומו של תהליך דיגיטציה. כך החל למשל פרויקט סריקת אלפי התצלומים הייחודיים מתקופת השואה, בכדי שיהיו נגישים לציבור הרחב בעולם כולו. 

  

בארכיון נמצאים מחקרים רבים וחשובים על נושא השואה - עבודות מחקר, תזות ועבודות דוקטורט, מאמרים ופרסומים. 

  

חוקרים וסטודנטים רבים מישראל ומחוץ-לארץ פוקדים את ארכיון מורשת ובכך מעמיקים את ידיעתם בנושאים מגוונים הקשורים בשואה. החומר העשיר הקיים בארכיון שימש מחקרים רבים וספרים חשובים נכתבו בעזרתו. הארכיון נמצא בקשר ישיר עם מכוני מחקר ואוניברסיטאות בישראל וברחבי העולם, וממשיך לאגור חומר תיעודי יקר ערך. 

  

חלק משמעותי וחשוב של החומר שנמצא בארכיון מורשת נאסף ונתרם על ידי ניצולי שואה, בהם ניצולי מחנות, פרטיזנים ולוחמים יהודים, מהגרים ופליטים מארצות שונות.  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial