מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

הצנחן צבי בן יעקב

צבי בן-יעקב

 


בן שרה ויעקב, נולד ביום כ"ד בשבט תרפ"ב (22.2.1922) בברטיסלבה שבסלובקיה. בהיותו בן שש נתייתם מאמו ואביו התחתן בשנית. צבי נשלח ללמוד בישיבה, אבל משהורע מצבה הכלכלי של משפחתו נאלץ לעזוב את הישיבה והחל לעבוד בטקסטיל כדי לעזור בפרנסת הבית. לימים הצטרף לתנועת הנוער בית"ר, אך בהשפעתו של שליח מארץ ישראל עבר אחר כל לתנועת "תכלת לבן" ובה פעל כמדריך עד עלייתו לארץ ישראל באפריל 1939. בארץ נשלח לחברת הנוער באשדות יעקב ושם עבד בבניין והתבלט בחריצותו וגם ביחסי הרעות שקשר עם חבריו החדשים. בקיץ 1941 התגייס לשורות הפלמ"י, נשלח לאחת היחידות שהופקדה על שמירת הגבול עם סוריה ומילא כל תפקיד שהוטל עליו בתבונה ובנחישות. הוא היה בין יוזמי הקמת קיבוץ החותרים ונמנה עם גרעין המייסדים. כשעברו אנשי קבוצתו ל"פלוגת הים" עבד תקופה קצרה בנמל ובדיג כדי לרכוש נסיון וידע לקראת הקמת הקיבוץ. בשלהי 1943 נשא אישה וביקש להקים איתה בית בישראל, אך לא זכה ליהנות מחיי שלווה ורוגע. בעוד הוא משרת ב"פלוגת הים", נבחר לצאת בשליחות מוסדות היישוב העברי כשתפקידו לצנוח בעורף האויב על אדמת אירופה כדי לארגן שם פעילות יהודית ולסייע לכוחות בעלות הברית הלוחמים בנאצים. לפני צאתו לשליחות כתב לאשתו בין השאר: “...חמש שנים משתוללת המלחמה הזאת והנה רק זמן קצר לפני סיומה נגיע אליהם, אל שרידי המיליונים הנרצחים, אל שרידי התנועה. איך ישחק לשנינו (לו ולחביבה רייק) המזל, עוד אינני יודע אך מקווה אנוכי שלמרות המלחמות הוודאיות שלפנינו נוכל לכוון שוב את הנוער, שפנה בינתיים לקומוניזם, לתנועתנו ולארץ ישראל".
ב-15.9.1944 צנח צבי בסלובקיה בשטח הכבוש בידי הגרמנים. יחד עם שלושת חבריו לתפקיד עשה דרך ארוכה, מלאת סיכונים והתקלויות באויב הגרמני, עד שהגיעו לשטח המשוחרר בבאנסקה-ביסטריצה. בסוף אוקטובר 1944 כבשו הגרמנים את באנסקה-ביסטריצה וצבי וחבריו יצאו בראש קבוצה של ארבעים וחמישה יהודים אל ההרים. לאחר תלאות רבות, התקלויות וקרבות עם האויב, נשבו מרבית אנשי הקבוצה והושמו בכלא, צבי ביניהם. במכתבו האחרון מן הכלא כתב לאשתו: “אנא, אל יעשו ממני גיבור לאומי כי לא גבורה היתה במה שעשיתי... כל אחד היה הולך אילו הוטל עליו, גם אני הלכתי לפי צו השעה". צבי הומת בידי הנאצים בשביו, ויום מותו ומקום קבורתו לא נודעו. הניח אישה ובת שנולדה בעת היותו בשליחות.
קיבוץ החותרים הוציא לאור ספר לזכרו ובו דברים משלו ודברי החברים על דמותו ועל תרומתו לבניין הארץ ולבטחונה. שמו הונצח גם בספרים "ההגנה" ו"מגן בסתר".

הדפס
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial