מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'
Facebook
חנות
ילקוט

ארכיון מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'

 

ארכיון מורשת הוא אגף במכון מורשת, בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ' להוראת השואה ולחקרה, שנמצא בגבעת חביבה. מורשת נוסדה בשנת 1961, על-ידי קבוצת ניצולי שואה, משרידי הלוחמים בגטאות ובפרטיזנים. מטרת המייסדים הייתה להנחיל לדורות הבאים את זכר השואה לצד הגבורה והנצחת ההתנגדות היהודית המאורגנת בעת מלחמת העולם השנייה. מורשת מדגישה במיוחד את תפקידן של תנועות הנוער בזמן המלחמה ופעילותן בהתנגדות לנאצים.

 

לחיפוש בקטלוג ארכיון מורשת - לחצו כאן.

 

ארכיון מורשת אוסף ומשמר מסמכים מקוריים, תעודות, תצלומים וחפצים שונים מתקופת השואה ומלחמת העולם השנייה. נמצא בו מאגר עצום של עדויות אישיות וקולקטיביות, כתובות ומוקלטות, שנאספו מיד לאחר השחרור ובמשך השנים. רבות מהן עדיין לא פורסמו.  

בארכיון קיים אוסף גדול של חומר ויזואלי: סרטים עלילתיים ודוקומנטאריים בנושא השואה, עדויות מצולמות של ניצולים, תיעוד מסעות לפולין, עצרות זיכרון לשואה וימי עיון בנושא. בארכיון מורשת שמורות מאות קלטות אודיו (שמע) ובהן נשמע קולם של ניצולי השואה המספרים את סיפוריהם.  

בין המסמכים הקיימים בארכיון מורשת מצויות תעודות מקוריות של הארגון הלוחם בגטו וילנה, של המחתרת החלוצית בהונגריה, חומר דוקומנטארי ייחודי על חלקם של היהודים במרד הסלובקי, יומנים אישיים שנכתבו בשנות המלחמה ויצירות אומנות שהוכנו בתקופת השואה ובמחנות המעצר בקפריסין. כמו כן, ניתן למצוא חומר רב העוסק בפעולות עזרה והצלה לפליטים היהודים בארצות שונות, מסמכים על ארגון "הבריחה", אוסף תעודות מקוריות מגטו לודז' ואוספים אישיים רבים שהעבירו אישים שונים מהארץ ומהעולם לארכיון. ארכיון מורשת ממוחשב ומקוטלג ונמצא בעיצומו של תהליך דיגיטציה. כך החל למשל פרויקט סריקת אלפי התצלומים הייחודיים מתקופת השואה, בכדי שיהיו נגישים לציבור הרחב בעולם כולו. 

בארכיון נמצאים מחקרים רבים וחשובים על נושא השואה - עבודות מחקר, תזות ועבודות דוקטורט, מאמרים ופרסומים. 

חוקרים וסטודנטים רבים מישראל ומחוץ-לארץ פוקדים את ארכיון מורשת ובכך מעמיקים את ידיעתם בנושאים מגוונים הקשורים בשואה. החומר העשיר הקיים בארכיון שימש מחקרים רבים וספרים חשובים נכתבו בעזרתו. הארכיון נמצא בקשר ישיר עם מכוני מחקר ואוניברסיטאות בישראל וברחבי העולם, וממשיך לאגור חומר תיעודי יקר ערך. 

חלק משמעותי וחשוב של החומר שנמצא בארכיון מורשת נאסף ונתרם על ידי ניצולי שואה, בהם ניצולי מחנות, פרטיזנים ולוחמים יהודים, מהגרים ופליטים מארצות שונות.

 

לצפייה בדוגמאות מארכיון מורשת - לחצו כאן.

 

 

 

 

אנו שמחים לבשר שקטלוג ארכיון מורשת עלה לאינטרנט. 

לחיפוש בארכיון מורשת אנא לחצו כאן. 

 

 

ספריית מורשת

 

 

בספריית מורשת הצמודה לארכיון נמצאים ספרים, כתבי עת ועיתונים חשובים ונדירים על נושא השואה ומלחמת העולם השנייה, כולל ספרי עזר המשמשים את החוקרים הפוקדים את הארכיון. בספריה נמצא גם מבחר גדול של ספרי יזכור לקהילות, שרבות מהן נכחדו בזמן השואה. 

 

 

 יצירת קשר 

הארכיון פתוח למבקרים בתיאום מראש.

 

קישורים בנושא ארכיון מורשת:

 

על אודות הארכיון

 

רשימת חטיבות הארכיון

 

ארכיונים אישיים

 

אוסף התצלומים של מורשת

 

ספרי קהילות

 

עבודתנו עם מתנדבים מ"אות הכפרה והשלום"

 

דוגמאות מארכיון מורשת

 

קריאה למסירת חומר לארכיון

 

קטלוג הארכיון באינטרנט

 

 

 

 

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד

 מהי מורשת

About Moreshet

 

 הוצאה לאור

Publishing

 

ארכיון

Archive

 

 אגף החינוך

Education

 

מוזיאון

Museum

 

תערוכות

Exhibits

 

 יצירת קשר

Contact us

 

 סוגיות בשואה

Dilemmas

מפות

Maps

 

 מחקרים

Researches

נשים בשואה

Women

הנצחה

Memorial